"Дневник": 15% от болниците ще бъдат "самозакрити"

Архив Варна

26-10-2010, 05:15

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Около 15% от болниците, предимно частни специализирани клиники, са заплашени от закриване по формален признак - липса на определен брой легла.

Това стана ясно в първия работен ден след публикуването на наредбата на здравното министерство, с която се увеличиха драстично изискванията за брой легла в лечебните заведения, за да продължат да извършват дейност, пише в. "Дневник".

Досега специализираните болници не можеха да падат под 10 легла, новите стандарти са поне 30 за тях и 60 - за многопрофилните болници. Срокът за изпълнение на новите изисквания и за пререгистрация е една седмица - до 1 ноември.

50 са болниците, които не отговарят на новите изисквания за минимален брой легла, съобщи пред "Дневник" зам. здравният министър д-р Михаил Зортев (интервю с д-р Зортев четете утре).

По думите му от проверените 155 многопрофилни болници само 11 ще трябва да увеличат леглата си до 60, за да продължат да съществуват, а от 92 специализирани 39 са с по-малко от необходимите 30 места. От проверките на здравното министерство са изключени университетските, големите областни болници и диспансерите - общо около 100, които със сигурност покриват изискванията.

"Многопрофилните частни болници ще покрият критерия за 60 легла, но специализираните ще имат проблем да изпълнят изискванията на новата наредба", каза пред "Дневник" председателят на Асоциацията на частните болници д-р Стайко Спиридонов. Според него вторият вид клиники са около една трета от около 100-те частни заведения в страната.

Заплашените лечебни заведения имат възможност да разкрият легла за долекуване и така да покрият изискванията, смята зам. здравният министър. "Нямаме за цел да закриваме болници", обяви д-р Зортев. В същото време в момента съществуват само 3 клинични пътеки за долекуване и няма индикации от догодина техният брой да се увеличи.

Като общ проблем за всички Стайко Спиридонов определи краткия срок за пререгистрация на лечебните заведения - 31 октомври. Министърът на здравеопазването Стефан Константинов вчера призна, че има подобен проблем, и обеща за него да се намери решение.

"Няма как всички засегнати болници изведнъж да разкрият нови легла, тъй като има изисквания за квадратура и база", каза в неделя и д-р Динчо Генев, председател на Асоциацията на лекарите от болничната помощ.

Заради краткия срок, в който лечебните заведения трябва да отговорят на изискванията и да се пререгистрират, Центърът за защита на правата в здравеопазването е подготвил жалба срещу наредбата до Върховния административен съд (ВАС).

Според изчисленията на неправителствената организация заради новите изисквания към лечебните заведения административно ще бъдат закрити между 30 и 50 функциониращи болници. Центърът е организирал утре среща между засегнатите управители на клиники, здравния министър Стефан Константинов и заместника му д-р Михаил Зортев.

"Много болници ще бъдат засегнати от новата наредба - минимум 60-70, а може и до сто да стигнат. Не можем да поставим повече легла за десет дни, защото трябва да строим нови постройки, в които да ги сложим", каза д-р Николай Болтаджиев, шеф на специализирана частна болница в София с 20 легла, която работи от 17 години. Той също смята, че най-засегнати ще са частните лечебни заведения.

Според него почти всички очни клиники в София например ще бъдат закрити, а най-добрите болници от този тип в света са с малко легла. За пример Болтаджиев даде кралската очна болница в Швеция със 17 легла и университетската очна болница във Финландия - 14 легла.

"Болници като нашите с по 1000 легла няма никъде в Европейския съюз, защото се смята, че те са рискови за управление, а у нас искат да направят повече такива", коментира още шефът на частната клиника. Той определи като "връщане към 9 септември" изявлението на премиера Бойко Борисов от петък пред БНТ, че болниците ще се окрупняват.

Лекари напомниха още, че с новата здравна карта, която се подготвя от министерството и се очаква да влезе в сила от януари 2011 г., ще има ограничение за броя болнични легла по райони. Те се опасяват, че заради него министерството може да откаже на застрашените болници да разкрият нови легла.

"Категорично смятаме, че наредбата трябва да бъде изтеглена и преработена", заяви главният секретар на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Димитър Ленков. По думите му текстовете в нормативния акт не са съобразени с реалностите на живота.

"В специализираните очни болници много често е нужен само ден престой след операция и на тях са им напълно достатъчни 10 легла", даде пример той. Според него изискванията в наредбата са схематични.

Здравният министър Стефан Константинов обяви днес, че в София не е застрашена от закриване нито една многопрофилна болница. Той обеща, че няма да се въвежда диференциация в заплащането за едно и също лечение за различните видове болници - общински, държавни, университетски и частни.