Избрани Новини
Три години подред нито лев срещу наводненията
За трета поредна година държавата оставя без финансиране обектите за предпазване от вредно въздействие на водите (ОПВВВ).
Липсата на средства за отводняване може да доведе до заливане на земеделски земи, населени места и инженерна инфраструктура, алармира изпълнителният директор на „Напоителни системи” ЕАД, Елица Попова. Днес тя внася в Парламeнтарните комисии по бюджет и финанси и по земеделие и гори искане за промяна в проектобюджета за 2011 година.
Причината е в липсата на средства за поддържане на държавните обекти за предпазване от вредното въздействие на водите (ОПВВВ), стопанисвани от „Напоителни системи” ЕАД. Тези обекти включват над 3 000 км корекции на реки, 253 км Дунавски диги, 247,88 км предпазни диги по вътрешни реки, 1 530 532 дка отводнителни системи и полета, помпени станции. Основната функция на посочените съоръжения е да предпазват от заливане 1 662 000 дка земеделски земи, населени места и инженерна инфраструктура (мостове, пътища и др.).
Съгласно закона за водите, дейностите по поддържане и отводняване (текущи наблюдения, ремонти, поддържане чрез почистване на храстовидна и дървесна растителност, извършване на периодични геодезически измервания с оглед поддържане и възстановяване на проектните коти на дигите, изграждане и поддържане на рампи за преминаване през дигите, извършване на аварийни ремонти) трябва да се осъществяват с бюджетни средства.„Ежегодно договорите за поддръжка на ОПВВВ се сключват в края на март или през април, с определена стойност за годината, но с условие, че разплащането се извършва в зависимост от постъпването и изпълнението на бюджетни средства към МЗХ”, обяснява Елица Попова. Дейността, която следва да се извършва целогодишно, традиционно се възлага след като вече е изтекло цяло тримесечие от годината, и при това без гаранции за финансирането. На практика това лишава дружеството от възможността да бъдат подготвени обектите за пролетното снеготопене.
„За 5 от клоновете на „Напоителни системи” ЕАД – Перник, Русе, Видин, Велико Търново и Бургас, отводняването е основна дейност, а в останалите 17 е съпътстваща на напояването”, уточни изпълнителният директор на „Напоителни системи” ЕАД, Елица Попова. „30 % от служителите на „Напоителни системи” ЕАД се грижат пряко за поддържане на съоръженията в добър експлоатационен вид, независмо дали са преведени средства от държавата или не”, допълни още Елица Попова.
До момента са получени под 50 % от средствата за 2010 г. Те са определени в договор № РД-26-3/23.03.2010 за поддържане на водностопанските системи и съоръжения за предпазване от вредното въздействие на водите (ОПВВВ) с ликвидираната Изпълнителна агенция по хидромелиорации. Последната вноска, изплатена от ИАХ по Договора, е направена в края на август. 1/3 от сумата е изразходвана за покриване на разходите за електроенергия за захранване на отводнителните помпени станции. С останалите средства частично са погасени разходите за горива, материали, труд и механизация, за поддържане на обектите от „Напоителни системи” ЕАД. „Към момента имаме неразплатени 2 949 000 лева от ИАХ за поддържане на обектите, внесени са и отчети за изпълнение на дейността в ликвидираната агенция, но средствата не са преведени”, допълни още Елица Попова.