Избрани Новини
"Сега": Кабинетът се разцепи за пенсионната реформа
Пенсионната реформа, по която в последните дни министри, синдикати и работодатели преговарят денонощно и разнопосочно, се върна в изходна позиция, анализира вестник "Сега".
Финансовият министър Симеон Дянков изненадващо се обяви срещу идеите на социалния си колега Тотю Младенов вдигането на възрастта и стажа да започне едва през 2015 г., по които уж имаше консенсус. А икономическият министър Трайчо Трайков и военният му колега Аню Ангелов са смутени от готвената национализация на професионалните пенсионни фондове.
Затова премиерът Бойко Борисов отложи гласуването на окончателната позиция на правителството по реформата с една седмица. Дотогава Дянков и Младенов трябва да изгладят противоречията си и да се обединят около една позиция, която кабинетът ще подкрепи. Това става ясно от стенограмата на разгорещеното заседание на кабинета вчера.
"Социалното министерство напълно отстъпва от първоначалните идеи за пенсионната реформа. Не мога да разбера защо отстъпваме по този начин," възмущава се Дянков пред колегите си.
В първия вариант на промените в социалния кодекс, одобрен от кабинета, се предвиждаше от 2011 г. да започне да се увеличава стажът с по 1 година на година, като общото увеличение е 3 г. - до 40 г. за мъжете и 37 г. за жените. Възрастта оставаше без промяна. Синдикатите обаче свикаха масов протест, след който Министерският съвет изтегли внесения в парламента законопроект и започна нови преговори. Преди десетина дни беше оповестен нов вариант, според който стажът започва да расте от 2015 г. с по 4 месеца, а възрастта - от 2024 г. с по 6 месеца. Твърдеше се, че по него има пълно съгласие.
Вчера обаче Дянков настоя не само за увеличаване на стажа от 2011 г., но и на възрастта. Според него разликата между двата срока на реформата "отива в бюджета". "Един вид социалното министерство, отстъпвайки и взимайки по-лесния път, дава на Министерство на финансите тежката задача да намира допълнителни пари във всички тези години", обяснява финансист №1. Мнението му допълнително натежава от мисията на МВФ, която преди ден настоя за спешни промени в пенсионната система - увеличаване на стаж и на осигуровки едновременно от догодина. Според Дянков фондът иска възрастта да започне да се увеличава с 6 месеца на година.
Социалният министър Тотю Младенов пък е убеден, че промените трябва да се отложат. "Тежестта се поема от хората от 2000 до 2010 г., когато непрекъснато се увеличаваше стаж и възраст. Нека да си починат една-две години хората и ще продължим да го правим", обяснява Младенов. И цитира разчети, свързани с демографската картина. На въпроси на Борисов и Дянков как тези разчети са се променили в рамките на 1 месец Младенов се оправдава, че "преди хоризонтът на реформата бе 4 години, а сега е 20 години".
"Неслучайно толкова правителства толкова години отлагат взимането на каквито и да било решения, защото това не само че не е лесна тема, тя касае реално човешки съдби. И всеки един от своята си камбанария е прав за себе си", обобщава премиерът. И дава една седмица срок на всички да излязат с обща позиция.
Вчера не се стигна и до разплитане на проблема с ранното пенсиониране. След няколко часа дебати в най-различни формати, включително и при премиера Борисов, се роди нов вариант - всички, на които им предстои ранно пенсиониране до 2014 г., да го направят през НОИ. За целта в НОИ ще се прехвърлят сумите по партидите само на тези хора. От 2011 г. в института ще влизат и допълнителните вноски, но само за тези лица. По груби сметки на професионалните пенсионни фондове те ще прехвърлят в НОИ около 100 млн. лв., които имат в наличност, без да се налага да развалят активи и инвестиции. Според Дянков фондовете ще започнат да плащат ранни пенсии самостоятелно от 1 януари 2014 г.
Топ Новини