Първанов пуска проекта си на 11 ноември

Архив Варна

28-10-2010, 07:05

Снимка:

SOFIA PHOTO AGENCY

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Политическият проект на президента Георги Първанов ще бъде анонсиран на 11 ноември, съобщи Mediapool.

На тази дата преди девет години неочаквано за всички Първанов поведе на първия тур на президентските избори срещу смятания тогава за фаворит Петър Стоянов, а седмица по-късно спечели победа на балотажа и получи първия си президентски мандат.

Първанов предвиждал да направи критична равносметка на настоящото управление и да обяви нуждата от нова политическа алтернатива, която  да се основава на самото гражданско общество.
Гражданският проект ще се превърне в политически по-късно, вероятно още догодина, когато ще атакува със свои кандидати местната и президентската власт.

Според социалисти, запознати с "кухнята", към момента "плеймейкърът" Първанов не е готов с "голмайсторите" на отбора. Той отдавна се оглежда за такива и са водени не един и два разговора, но все още няма избраници.
Първанов щял да изведе на преден план по-непознати за широката публика лица, които в същото време да са утвърдени в областта, в която работят и да са с авторитет в местата, където живеят.

Макар че по конституция държавният глава "олицетворява единството на нацията и представлява Република България в международните отношения", от доста време насам Георги Първанов отсъства от международните отношения и се е посветил на обиколки по градове и села, където неуморно участва в местни тържества и юбилеи, полага първи камък на църкви, оказва чест на читалищни концерти и пр. Най-важната част от тези мисионерски обиколки обаче остава зад кадър – срещи с кметове и общински съветници, с партийни структури и с местния бизнес.

В проекта ще се включат кметове с утвърдено влияние и "прилежащи" бизнес структури – като Славчо Атанасов в Пловдив и Костадин Паскалев в Благоевград .
Най-значимият политически резерв на Първанов са червените кметове и общини. Намерението му е там, където БСП има силни позиции, да "извади“ най-доброто и така да се афишира като "единствената алтернатива“ на управляващата ГЕРБ.
Идеята обаче е "ветрилото" да бъде максимално разгърнато. Гражданският характер на проекта трябвало да се "гарантира" от творци и общественици с леви и патриотични убеждения като Иван Гранитски и компания, които вече са засвидетелствали лоялността си към Първанов, но също така са направили пробив и в общини, чието управление не е червено, но пък е спонсорирало техни лични творчески проекти.

Централен интелектуален субект в президентския проект е русофилската професорска партия "България за всички" с лидер Димитър Томов - писател и дългогодишен директор на университетското издателство "Св. Климент Охридски". В нейното ръководство участва политическият психолог Людмил Георгиев, до неотдавна доверен съветник на Ахмед Доган и член на националното ръководство на ДПС.
Отделен акцент е участието на жени в проекта "Първанов". Той залагал на бившия еврокомисар Меглена Кунева, която в момента развива успешна кариера в европейските структури, и на Меглена Плугчиева – депутат от БСП и бивш вицепремиер по еврофондовете.
Така към неофициалните информации, че Меглена Кунева може да се кандидатира за президент догодина, се добавя и нова – че тя ще бъде кандидатура на новия граждански проект.

Избраният през 2001 г. като "социален" президент Първанов ще разчита в новия си проект и на новия лидер на КНСБ Пламен Димитров, като идеята е този синдикат да бъде социален рупор на бъдещата формация.
Ветрилото обаче ще се разтвори по-широко, за да приобщи и маргинални формации от дясноцентристкото пространство като движение "Гергьовден“ с лидер Петър Стоянович, земеделците на Стефан Личев, Единна народна партия на Мария Капон, "алтернативното" ВМРО на Славчо Атанасов и др.

Обмислял се и начин, по който към новото движение да се привлече и шоуменът Слави Трифонов. Така той щял да присъедини и млади хора, които да оформят и "младежкото крило" във формацията.
Националистическото крило щяло да бъде представлявано от хора като Велизар Енчев, което успешно да конкурира гравитиращата към ГЕРБ партия "Атака".

Очакванията са в проекта да се появят сегашният президентски съветник Андрей Бунджулов, бившият депутат и лидер на ПД "Социалдемократи“ Николай Камов, журналистката Велислава Дърева и др.
Мнозина в БСП са на мнение, че Първанов би имал тяхната подкрепа, но само ако идеята не е разцепване на партията. Президентът, който е бивш лидер на БСП, обаче обяснявал, че в този си вид партията няма шанс скоро да се върне на власт и затова най-добре "старите муцуни" да се престроят зад новите лица и да помагат.

Отявлени протежета на Първанов като Румен Петков едва ли ще бъдат лансирани на преден план. Всъщност, президентът е поискал като привърженик да се афишира единствено Стефан Данаилов, коментира пред Mediapool източник от левицата.
Известно е, че Георги Първанов е водил консултации и разговори с различни представители на БСП – евродепутата и бивш външен министър Ивайло Калфин, депутатите Корнелия Нинова, Румен Овчаров, Андрей Пантев и т.н. Овчаров още не бил дал отговор дали ще се включи в проекта, в позиция на изчакване били Михаил Миков, Ангел Найденов и други социалисти от висшето ръководство.
Отявлени критици на статуквото като Татяна Дончева вече изразиха мнение, че Първанов не е и не може да бъде алтернатива на Бойко Борисов, доколкото и двамата представляват едни и същи интереси.

Твърди се, че Първанов си е поставил за цел да спечели следващите местни избори. Ако формацията на президента има повече кметове от ГЕРБ, то това ще се приеме като голям успех“, коментира приближен на президента.