Избрани Новини
"Сега": Широк фронт в парламента срещу бюджета на Дянков за 2011 г.
Сериозните дебати по Бюджет 2011 и двете мегареформи - здравна и пенсионна, най-сетне започнаха там, където им е мястото - в Народното събрание, пише "Сега".
На безпрецедентно общо заседание на 4 парламентарни комисии - по финанси, икономика, социалната политика и здравеопазване, депутати отляво и отдясно разсипаха от критики бюджетите на държавата, на здравната каса и на НОИ, а финансовият министър Симеон Дянков не успя да ги защити убедително.
БСП и ДПС наблегнаха на хаоса в сметките и сбърканите прогнози, а сините - на липсата на реформи.
Най-разгорещени дебати предизвикаха парите за здравеопазване догодина. Симеон Дянков и здравният министър Стефан Константинов почти се заклеха, че секторът ще получи 3.005 млрд. лв., но в проекта на кабинета фигурира друга сума - 2.992 млрд. лв. Така и не стана ясно кое число е вярно. "Какъв беше смисълът да внасяте рано бюджета при тези неясноти", коментираха Алиосман Имамов от ДПС и Мая Манолова от БСП. Депутатите заподозряха, че обещаните от премиера Борисов 130 млн. лв. за здравната каса т.г. всъщност ще бъдат за сметка на проектобюджета за 2011 г. Министрите не разсеяха съмненията.
"Г-н Дянков, такъв хаос досега не се е случвал", възкликна Румен Овчаров, след като финансист №1 не успя да разясни и защо догодина се планира ръст на икономиката с 8 млрд. лева спрямо 2008 г., а в същото време очакваните приходи са с 2.7 млрд. лв. по-малко. "Какво стана с мерките ви срещу сивата икономика и контрабандата, къде отидоха 700-те милиона лева от жичката между НАП и митниците?", попита Овчаров.
На упреците на "Синята коалиция" за отказ от реформи Дянков отвърна с уверение, че "кризата е идеално време за реформи" и цитира латиноамериканската поговорка: "Като дойде отливът в морето, се вижда кой плува без гащи", за да обясни, че когато няма пари, по-лесно се вижда в кои ведомства има проблеми и какви реформи трябва да бъдат направени. Преди дни премиерът Бойко Борисов обаче заяви точно обратното - че в криза реформи не се правят.
"Сложете поне един успех на масата, не слагайте само голотии", скастри министъра Петър Димитров от БСП.
Дянков пък изненадващо похвали предшественика си Пламен Орешарски за благоразумната фискална политика, която ексминистърът е водил "в тежкото положение на комунистическо правителство". В тази връзка вицепремиерът заяви, че подкрепя идеята за фискален борд и една от основните цели на Бюджет 2011 е дефицитът да не надхвърли 2.5% от БВП.
В крайна сметка комисиите приеха на първо четене и трите бюджета с гласовете на ГЕРБ и "Атака". БСП и ДПС гласуваха против, а сините се въздържаха.
Баталиите в парламента обаче тепърва предстоят. Огнян Стоичков от "Атака" коментира пред агенция "Фокус": "Ние подкрепяме правителството, но бюджетът в този му вариант за здравеопазване, образование и въобще - социалната сфера, за нас е неприемлив и ние ще предприемем съответните действия между първо и второ четене за увеличаване на държавната субсидия в тези области".