Избрани Новини
Как се става студент в чужбина?
9.8.7.6.5.4.3.2.1.0 Старт... Започва професионалният консулт на ВарнаУтре.бг, започват седемте звездни мига на г-н Милен Младенов, който вече 3 дни тренира бързо, точно и максимално ясно да отговаря на въпросите ви.
Лукс ли е да си студент в Лондон? Какво е UCAS и има ли то/той/тя почва у нас?
По данни на елитните университети в Европа с 45% са се увличили българските абитуриенти, които си задават тези въпроси.
Отговорите ще можете да намерите тук от днес в продължение на седмица. До 4.11 включително можете да задавате всички въпроси, за които се сетите, на тема кандидатстудентска кампания 2011 (и за 2012 - също, време е).
Ще ви отговаря Милен Младенов - управител и консултант във фирма "Мис Диамандиева" - регистриран UCAS адвайзор. В посочените 168 часа г-н Младенов ще бди на компютъра, за да не пропусне нито един въпрос и за да не остане необгрижен нито един бъдещ студент - специалното отношение към всеки кандидат е традиция, с която в "Мис Диамандиева" особено се гордеят.
Въпросите задвайте под формата на коментари тук или във Фейсбук. В краен случай - с писмо на: [email protected].
Милен Младенов: На първо място бих казал – с огромно желание и мотивация.
Следва да се реализира схемата: “A to B point” – т.е как от точка А (началото на една кандидатстудентска кампания) да стигнем в точка Б (първият ден, в който ще стъпим в желания университет и ще започнем образование в чужбина).
Всичко останало е прецизиране на:
* точката Б - дестинацията (желана държава – това ще определят в голяма степен разходите за живот по време на следването), образователната система на съответната държава (колко степени има, какви програми се предлагат и отговарят ли те на интересите на кандидата, колко са квалитетни издаваните дипломи, какви алтернативи получава завършилият за реализиране на пазара на труда, или продължаване на образованието си в по-горна степен ), къде в световната и/или националната класации на университетите се намира дадено учебно заведение;
* точката А е в пряка зависимост от точката Б – защото различните държави и техните университеи имат различни правила, процедури и системи за апликиране (кандидатстване), понякога централизирани, понякога – децентрализирани. Като правило за осовните дестинации това изисква период от време от 1 година преди датата на започване на учебната година в чужбина до няколко месеца преди тази дата. Какви т.нар. формални квалификации са нужни, какви документи са необходими, каква е конкретната процедура, колко ще струва този процес на кандидатстване – разходи за подготовка на документи, такси за подаване на апликационните пакети и т.н.
Тази информация всеки един кандидат (и неговото семейство, което според нас следва да го подкрепя в това начинание) може да потърси сам, ползвайки Интернет, по системата „обади се на приятел” или като се довери на консултантска фирма, компетентна по въпросите на образованието в чужбна.
Изборът е Ваш! И както ние от „Мис Диамандиева” ООД казваме: „Everybody can choose whom to trust...” – в превод за тези, които не са на “ТИ”с английския език: „Всеки може да избере на кого да се довери...”
Ето и питанията на най-смелите и отговорите към тях:
1. Пламен Петров: Въпросът ми към г-н Младенов е кои оценки определят бала? ;)
Милен Младенов: За ученик, завършващ средното си образование в България, при кандидатстване в университет зад граница се гледа Overall Score - т.е общ успех от дипломата. А кои оценки влизат в Дипломата за средно образование/Дипломата за средно специално образование - определя МОМН. Имам и изключения, но хайде да не влизаме в частни случаи...
Най-важното в първия етап на кандидатстването е абитуриентът да си осигури добра оценка по английски език.
2. Страхил Христов: С какъв сертификат се доказват знанията по английски език за кандидатстване в университет във Великобритания?
Милен Младенов: Сред родители и бъдещи студенти масово битува хаос по отношение на това какви знания по английски език са нужни за образование на Острова и как се доказват те. Все още особено популярни в България са сертификатите на Кембридж, които обаче имат само сантиментална стойност в контекста на кандидатстването. Ако сте успели да вземете FCE (Cambridge First Certificate, отговаря на ниво B2 от Европейската езикова рамка) или CAE (Cambridge Advanced Certificate, ниво С1 от Европейската езикова рамка), можете да се гордеете със знанията си и спокойно да сложите диполомата в рамка, за да я показвате на внуците си.
От 2010 година UCAS присвоява UCAS Tariff Points за притежателите на Cambridge ESOL Examinations, както следва:
* Certificate of Proficiency in English: A - 140, B - 110, C - 70 tariff points
* Certificate in Advanced English: A - 70
Т.е. притежаването на такъв сертификат може да бъде бенефит за кандидата.
Сертификатите от Кембридж важат до живот, тоест те са безсрочни, но пък с тях можете да кандидатствате само в едноименния университет и в ограничен брой други ВУЗ-ове. Всички останали изискват като адмишън тест IELTS или TOEFL. Ако кандидатствате за бакалавърска степен ще ви трябват поне 6 точки от IELTS или 80 от TOEFL. За кандидат-магистратите летвата е малко по-висока - 6.5 точки от IELTS или 92 от TOEFL. Двата сертификата - IELTS или TOEFL, са напълно равностойни при кандидатстването. Единствената разлика е, че явяването на TOEFL става много по-лесно тък като дати за изпита по интернет има по няколко пъти в месеца, а само във Варна той се провежда на 5 места. Ако държите на IELTS, изпит има всеки месец в Британския съвет в столицата.
Качествената подготовка за TOEFL отнема поне 2 месеца и половина при занимания 3 пъти седмично. Затова е най-добре тя да започне още през септември, за да може до края на годината кандидатът да има нужната му оценка за кандидатстването.
3. Моника Борисова: Чух, че с всяка година кандидатстването във ВУЗ-ове в Англия става все по трудно и трудно. Вярно ли е това?
Милен Младенов: Въпреки че официалните изисквания на университетите във Великобритания останаха непроменени, тази година българските кандидати масово получиха доста по-високи оферти. При 80 точки на TOEFL и диплома над 5.50 миналата година, това лято българските абитуриенти трябваше да издържат TOEFL с минимум 85-90 точки и да завършат с успех поне 5.70, за да попаднат в наистина добър университет от топ 10 в UK. През последните 2 години трайно се наложи минимален праг от диплома 5.00 за прием в английски университет, обяснява Младенов. При по-ниска диплома кандидатстването не е невъзможно, но шансовете за успех са много по-малки.
4. Евелина Иванова: Има ли възрастови ограничения при прием на студенти в Шотландия и ако да, какви?
Милен Младенов: По принцип не би следвало да бъдат въведени ограничения (в смисъл квоти), но предвид големия брой кандидати за UK като цяло и в частност в Scotland, то следва да се очаква завишаване на критериите за прием - т.е Успех и резултат на IELTS/iBT TOEFL.
5. Евелина Иванова: Мога ли да прехвърля кредити от Бг университет, в който съм учила една година и съм прекъснала?
Милен Младенов: Въпросът следва да се раглежда в контекста на политиката и критериите на университета, в който ще се трансферирате, както и на желаната специалност. По принцип следва да се подаде запитване към адмишън офиса - дали университетът позволява трансфер към/прием за 2-ра година и какъв брой кредити се изискват като се има предвид, че следва да са изучавани същите или релативни предмети, дисциплини като на желаната програма в новия университет.
6. Майка: Какви са сроковете за подаване на документите в UCAS?
Милен Младенов: Те са 15 януари 2011 и 15 октомври 2010 за университетите в Оксфорд, Кембридж и за медицина. В следващите няколко седмици след изпращането на документите за кандидатстване всеки от кандидатите ще получи отговор от 5-те учебни заведения, за които е писал в заявлението си. Той може да бъде отказ, безусловен прием или оферта с условия, които кандидатът трябва да покрие, за да бъде приет.
Тази година за първи път UCAS предложи нова възможност за кандидатите: да променят желанието си, ако са изкарали по-високи оценки от планираните. Тази процедура стартира на 19 август, когато стават ясни оценките и всички кандидати, завършили A lеvel в училища на територията на Великобритания.
7. Симеон Димитров: Каква е таксата за всички университети във Великобритания?
Милен Младенов: За жители на UK и EU таксата е 3290 паунда за 1 учебна година. Частните университети и колежи обаче сами определят сумата за обучение и най-често тя е 3-4 пъти по-висока от държавната. Всички студенти от Великобритания или страни от Европейския съюз имат право на студентски заем, за който кандидатстват още през пролетта за всяка следваща учебна година. Заемът започва да се връща 6 месеца след завършването на бакалавърската степен, но само при условие, че длъжникът е започнал да получава заплата от над 15 хиляди паунда на година. За първи път тази година английското правителство прецизира условията за студентските заеми и в тях вече е указано, че българските студенти ще връщат парите, щом заплатата им в родината достигне 6 хил. паунда на година. Заради големия брой кандидати за заеми тази година приемът на документи приключи още на 25.06. Закъснелите могат да кандидатсват до 9 месеца след началото на учебната година, но няма да успеят да си получат парите до 1 септември и ще трябва сами да осигурят средства за таксата, които после да им бъдат възстановени след одобряването на заема им.