Избрани Новини
"Труд": Антимафиоти спасиха Афродита
Мраморна римска статуя на Афродита е спасена от износ в специална операция на ГДБОП, съобщава "Труд".
Произведението на изкуството струва над 1 милион евро, съобщи шефът на антимафиотите Станимир Флоров.
Петима души от село Гиген, Врачанско, са задържани в спасителната операция. Мраморната Афродита била висока около 2 метра, поясниха ченгета от сектор “Културно-исторически ценности”. Те смятат, че са пресекли канал, по който различни уникати са напускали България.
Уникалната мраморна надгробна статуя лежала заровена 3 години в селски двор в плевенското село Гиген в очакване на платежоспособни клиенти.
Спецполицаите нахлули в двора на братята Николай и Павел Павлови в момент, когато статуята била полуразкопана, за да я рекламират на потенциален клиент. Освен иманярите за разпити били прибрани посредниците от град Гулянци и мераклията за купувач.
Мраморната Афродита е висока около 2 метра и тежи 2,5 тона. В стопанска сграда в същия двор антимафиотите открили истинско златно съкровище от римско време - монети, накити и дори античен зъболекарски инструмент.
По неофициална информация братята са следени още от пролетта, когато от случайно изпусната реплика се разбрало, че към мраморната фигура има проявен интерес и се “пече” голяма сделка.
Двамата братя са безработни и от години се препитават с иманярство, говорят хората в Гиген. Имат 4-5 къщи, които купували с цел да копаят за антични ценности. Павлови имат в досието си и други арести за иманярска дейност, припомнят запознати. Афродита е изкопана в землището между селата Гиген и Брест още преди 3 години и оттогава чакала полегнала в двора. Била без глава.
“Статуята не е на Афродита”, каза след първия бегъл оглед археологът Петър Бънов от Плевенския исторически музей. Негов колега, който пожела анонимност, не прие безусловно констатацията му.
Край Гиген е най-големият известен у нас римски град Улпия Ескус. Той се охранява като “червена зона”, в която се извършват археологически разкопки. Извън зоната е т. нар. обект “Ескус 2”, който обхваща по-малки селища, изградени покрай основния град.
През 2001 г. този терен от 2800 декара е обявен за резерват с министерско постановление. В него попадат частни дворове и къщи в Бежанския квартал, чиито притежатели още тогава са предупредени да не копаят на повече от 30-ина сантиметра дълбочина. Ако искат да изкопаят кладенец, те трябва да вземат разрешение и да извикат археолог. Правилата обаче не спират иманярите.
Античното селище е изключителна държавна собственост, но пари за неговата охрана отделя само община Гулянци. Наети са няколко пазачи. Напразни остават усилията на местната власт да си възстанови от културното министерство 30-те хиляди лева годишно за охрана на обекта. Заради особения статут на римския град се отхвърлят всички строителни проекти на общината. Не й разрешили да направи паркинг върху общински терен и модерна тоалетна. На разположение на посетителите на разкопките е само един грозен селски клозет.
Топ Новини