Избрани Новини
"Дневник": Икономисти: Пенсионната реформа не решава проблемите, а ги отлага
Предложеният от премиера Бойко Борисов компромисен финален вариант на пенсионната реформа няма да реши проблемите на системата, а ще ги отложи и в най-добрия случай ще "закърпи сметките за около година".
Това ще е ефектът от промените в Кодекса за социално осигуряване според икономисти, които "Дневник" потърси за коментар.
Според тях с решението си НОИ да продължи да плаща ранните пенсии на работещите при тежки условия до края на 2014 г. кабинетът ще прехвърли отговорността на следващото правителство. С най-застаряващо население в ЕС, България ще започне да прави и най-бавната реформа, а привилегиите за полицаите и военните ще останат, бяха другите критики на анализаторите.
"Заради липсата на по-дълбока реформа следващият кабинет ще бъде изправен пред същите проблеми. Още през 2006 г. се предвиждаше привилегията за ранно пенсиониране на работниците от първа и втора категория да изчезне, а сега тя ще бъде удължена с още 4 години.
Освен това всички работещи ще продължат да субсидират полицаите и военните, защото те имат право да се пенсионират много по-рано, а държавата не ги осигурява допълнително за това", подчерта Георги Ангелов от Институт "Отворено общество".
В проекта за промени на Кодекса за социално осигуряване е записано, че стажът за служителите на МВР, военното министерство и ДАНС ще се увеличи с три години - от 25 на 28. Същото ще е увеличението и за всички около 2 млн. работещи от трета категория. Така на практика се запазват привилегиите за полицаите и военните спрямо общите условия за пенсиониране. Нарастването на стажа ще започне от 2012 г. с по четири месеца на година и ще продължи до 2020 г.
Според Красен Станчев от Института за пазарна икономика няма никакви основания за запазването на преференциите за полицията. "Българските граждани и фирми предпочитат да плащат на частни охранители, вместо да разчитат полицията да ги пази, броят на гардовете е три пъти и половина по-висок от този на патрулиращите полицаи", коментира той.
Станчев също изчисли, че обявените намерения на кабинета в най-добрия случай ще "закърпят сметките за около година". Възрастта за пенсиониране трябваше да се вдигне с година още от 2011 г., смята той.
Георги Ангелов опроверга твърдението на управляващите, че благодарение на реформата дефицитът в НОИ ще изчезне през 2017 г. В осигурителния кодекс е записано, че до 2032 г. финансовото състояние на системата трябва да се стабилизира.
Заради липсата на задълбоченост през нито една от следващите 30 години няма да има баланс в системата, прогнозира обаче Ангелов. Това няма как да стане, защото имаме най-ниска средна възраст за пенсиониране - 56.2 години, а населението застарява с най-бързи темпове в ЕС, допълни той.
В същото време работодателите и синдикатите одобриха предложените промени след поредната серия срещи с премиера вчера. Лидерът на "Подкрепа" Константин Тренчев благодари за решението на Бойко Борисов. Председателят на БСК Божидар Данев приветства "решителното поведение" на премиера, но обърна внимание, че до 2028 г. възможностите за ранно пенсиониране трябва да се ликвидират.
Топ Новини