Как се става студент в чужбина? (финал)

Новините

02-11-2010, 07:54

Снимка:

© ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Въпреки че консултът с Милен Младенов от "Мис Диамандиева" приключи преди близо 2 седмици, вашите въпроси към него продължават. Ето и отговорите

Това е страницата с професионалния консулт на ВарнаУтре.бг

Това е запазената територия на г-н Милен Младенов, който е поел нелеката задача бързо, точно и максимално ясно да отговаря на въпросите ви.

Как се става студент в чужбина? Холандия, Дания, Великобритания или друга държава с традиции във висшето образование? Лукс ли е да си студент в Лондон? Какво е UCAS и има ли то/той/тя почва у нас?

По данни на елитните университети в Европа с 45% са се увеличили българските абитуриенти, които си задават тези въпроси.

Отговаря Милен Младенов - управител и консултант във фирма "Мис Диамандиева" - регистриран UCAS адвайзор. В посочените 168 часа г-н Младенов ще бди на компютъра, за да не пропусне нито един въпрос и за да не остане необгрижен нито един бъдещ студент - специалното отношение към всеки кандидат е традиция, с която в "Мис Диамандиева" особено се гордеят.

Въпросите задавайте под формата на коментари тук или във Фейсбук. В краен случай - с писмо на: [email protected].

Как се става студент в чужбина?

Милен Младенов: На първо място бих казал – с огромно желание и мотивация.

Следва да се реализира схемата: “A to B point” – т.е как от точка А (началото на една кандидатстудентска кампания)  да стигнем в точка Б (първият ден, в който ще стъпим в желания университет и ще започнем образование в чужбина).

Всичко останало е прецизиране на:

* точката Б - дестинацията (желана държава – това ще определят в голяма степен разходите за живот по време на следването), образователната система на съответната държава (колко степени има, какви програми се предлагат и отговарят ли те на интересите на кандидата, колко са квалитетни издаваните дипломи, какви алтернативи получава завършилият за реализиране на пазара на труда, или продължаване на образованието си в по-горна степен ), къде в световната и/или националната класации на университетите се намира дадено учебно заведение;

* точката А е в пряка зависимост от точката Б – защото различните държави и техните университеи имат различни правила, процедури и системи за апликиране (кандидатстване), понякога централизирани, понякога – децентрализирани. Като правило за осовните дестинации това изисква период от време от 1 година преди датата на започване на учебната година в чужбина до няколко месеца преди тази дата. Какви т.нар. формални квалификации са нужни, какви документи са необходими, каква е конкретната процедура, колко ще струва този процес на кандидатстване – разходи за подготовка на документи, такси за подаване на апликационните пакети и т.н.

Тази информация всеки един кандидат (и неговото семейство, което според нас следва да го подкрепя в това начинание) може да потърси сам, ползвайки Интернет, по системата „обади се на приятел” или като се довери на консултантска фирма, компетентна по въпросите на образованието в чужбна.

Изборът е Ваш! И както ние от „Мис Диамандиева” ООД казваме: „Everybody can choose whom to trust...” – в превод за тези, които не са на “ТИ”с английския език: „Всеки може да избере на кого да се довери...”


32. Любомир Анастасов В момента живея и работя в Лондон. Интересувам се от следните курсове на ниво бакалавър:
Web Development, Internet Technologies, Information Technology (Web related). Университетите на който съм се спрял са: Portsmouth 2.Kingston 3.Uni of the West of Scotland OR Abertay Dundee 4.Edge Hill 5. Anglia Ruskin 6. Teesside

Имам успех : 4.91

1:  В UCAS мога да избера до 5 курса. Има ли смисъл да кандидатствам в един и същи университет както за Degree (Bsc) така и за Foundation. Това да бъде като резервен план, ако не ме приемат Degree да следвам Foundation курса?

2: В горе изброените университети има ли такъв, за който може да се каже, че със сигурност няма да ме приемат заради моя overall успех? Примерно в Portsmouth, който е първото ми желание, изискват (GCSE Math B) докато в диплимата ми имам средна оценка от всички години по математика: 3.75. Тази оценка равнява ли се поне на изискването (GCSE Math C)?
2.1 Ако моята оценка от 3.75 не покрива минималното изискване на всички университети от (Math C) то какво трябва да направя за да продължа образованието си в университет или колеж в UK.

3: С успеха, който имам, по-добре ли е да се насоча директно към NHD или Foundation. И може ли да ме приемат в тях?

4: На запитване до Kingston ми отговориха, че ще ме приемат, ако имам необходимия брой UCAS taraiff points.
Как да разбера или конвертирам или изчисля колко Юкас Точки имам? Ако става въпрос за конвертиране, то оценките по кои предмети трябва да се конвертират?


Mилен Младенов: Здравейте Любомир!
Вашето запитване по-скоро изисква повече от кратък отговор и мога да кажа, че си е направо консултация със строга специфика. Ще Ви отговоря до толкова, колкото да Ви ориентирам принципно и да вземете правилното решение за Вас:

По. 1. Няма смисъл – Препоръчвам схема – 3 Bachelor + 2 Foundation или  2 Bachelor + 3 Foundation в различни институции. Честа практика на Admissions Office е, ако не отговаряте на условията за прием в Bachelor, да Ви предложат – Foundation.

По.2. По принцип – Оverall-a Ви не много нисък, а по скоро маргинален.  Тази година има завишаване на изискванията и дори формално да са визирани в сайтовете на съответния университет, не пречи да поискат повече.
Особеност на Вашата кандидатура е, че вече имате диплома. Съвета ми в UCAS апликацията да изпишете подробно и пълно вички предмети с крайната си оценка + оценките от матурите, Overall – също точната стойност. Така ще помогнете на адмишън офиса да вземе правилното решение за Вас. Т.е – ще Ви даде – Unsuccessful или Unconditional OFFER или предложение за смяна на курса /Foundation. 3.75 не е 4.00 , както 1 не е равно на 2 – за съжаление. Но не губете кураж, защото би могло да получите позитивно решение по кандидатурата и с този резултат – решението е индивидулано за всеки кандидат. Добре е да подкрепите кандидатурата си (пишете, че работите – ама какво?) с проекти, интереси, ивенти, свързани с желаната специалност, като ги изпишете в Personal Statement-a – кандидатурата е комплексна и дипломата е само един от компонентите. Не казахте нищо и за това какъв резултат на IELTS или IBT TOEFL имате, което също е от значение.  

По.3  - в отговора на 1 казах какво препоръчвам.

По.4 – към момента няма такава таблица, в която да са визирани нашата Diploma za sredno obrazovanie или Diploma za sredno specialno obrazovanie и съответните UCAS Tariff Points – това ще стане в следващите 2 години – по плановете на UCAS. Съвсем грубо Вашият успех се равнява на около 280-300  UCAS Tariff Points.

31. Мануела Кузманова И аз имам въпрос за Шотландия: Трябва ли да се полага изпит по математика при кандидатстване в Шотландия?

Милен Младенов: Ако въпросът е по принцип при кандидатстване за всички университети и специалности – НЕ. Но имайки предвид, че образователната система на Шотландия е по-различна от тези на другите части на UK и математиката е един от задължителните предмети в средното образование, то би могло конкретен университет, за конкретна специалност, имаща по-високи критерии по отношение на математиката, да Ви поиска да положите матура по математика.

30. Магдалена Чорбаджийска Можете ли да ми кажете нещо повече за кандидатстване в Испания ?

Милен Младенов: Зависи какво повече очаквате. На първо място следва да се постави въпросът – с какъв език ще кандидатствате? Ако въпросът е за програми на английски език – забравете. Има опции за обмен на студенти по програмата Erasmus,  но цели бакалавърски програми само в частни университети, по принцип акредитирани от британски такива. Ако говорим за испански език то следва да се има предвид, че всеки университет си има автономност и често изискванията за владеене на испански, влючват съответния диалект или занятията се водят на съответния официален диалект (каталунски, галисийски или баски) за областта, в която е универитетът. Процедурата по кандидатсване се определя от всеки университет поотделно.

29. Свилен Нанев Кои университети в Англия предлагат прекъсване на обучението с 1 година стаж в друга държава?

Милен Младенов: Вероятно имате предвид “Year Abroad” – това са 1 или 2 семестъра в друг университет. Предлага се от тези британски университети, които имат изградени партньорски отношения с други европейски университети, предлагащи exchange по програмата Erasmus. Следва да се прецезира коя/кои специалности имат тази опция, защото не се отнася за всички предлагани специалности в даден университет.

28. Петър Станев Къде е най-добре да се учи машинно инженерство - в Германия или в Англия, или другаде?

Милен Младенов: И в Германия и в Англия има добри програми и традиции. Изборът е Ваш. 

27. Мая Христова Вярно ли е, че могат да те отрежат за плагиатство, ако си използвал шаблон за мотивационното писмо? И как, моля ви се, успяват да изловят такова нещо?

Милен Младенов: Благодаря за този типично български въпрос. Темата с плагиатството е особено актуална в академичните среди в развитите европейски държави, пък и не само европейски. Там е ТАБУ да се ползва чужд труд, а ако се прави – следва да се цитира точно източника. Т.е ако имате цитат в Personal Statement-а си – не е проблем – слагате в кавички и в скоби име и творба/източник. Но по отношение на части или цели текстове взаимствани/копирани от писани преди или публикувани в Интернет есета – СЕ САНКЦИОНИРА. Не виждам какво ви учудва. UCAS поддържа база данни с всички изпратени (поставени в базата)  Personal Statement-и. Има и система - Similarity detection, която сравнява публикувания от Вас с това, което има в базата данни. Ако се изпълнят критериите за припокриване в даден % и нагоре, следва доклад до университетите, в които сте кандидатствали и те имат правото да отхвърлят кандидатурата Ви или да поискат да им напишете нов Personal Statement. Второто не е задължително.

26. Сашо Милев Как е по-добре - да се търси ВУЗ с много българи или, напротив, да се избягват сънародниците?

Милен Младенов: Ние сме категорични по този въпрос – с възможно по-малко. Създадените големи BG диаспори в някои университети създават по-скоро неприятности, отколкото да дават ползи за всеки нов студент от България.

25. Мони Славов Колко струва висшето образование в Англия? Такса, квартира, храна, други разходи... Студентите могат ли да работят и реално лие да се надява човек, че ще си намери работа?

Милен Младенов: Цена към момента – GBP 3290 / година. Ако следите преса и медии ще видите, че се води дебат за либерализирането им, а кога и дали ще стане – на този етап не мога да права прогнози. За квартира, храна и др. следва да се предвидят около GBP 800 / месечно. Т.е за една учебна година ( около 10 месеца ) – GBP 8000.

По отношение на работа – ДА имате право да работите, ако сте стуент - редовно обучение ( FULL-TIME ) до 20 часа на седмица, след подаване на документи и получаване на разрешително от UK Border Agency. А дали ще си намерите работа – това е друга тема. Често самите университети предлагат такава услуга и обявяват свободни места за студенти, било то в кампуса или в близки супермаркети, складове , фирми и т.н.

24. Славов Вярно ли е, че в чуждите университети приемат доста по-лесно отколкото при нас, но за сметка на това с много здраво учене първата година отсяват само най-добрите да продължат?

Милен Младенов: По-лесно не бих казал, имайки предвид академичните изисквания, особено в ТОП 20 университетите. Иначе за първата година и отсяването – абсолютно вярно.

23. Петър Петров Важат ли дипломите от чужди университети за работа у нас или трябва легализация?

Милен Младенов: Ще Ви трябва легализация по принцип. Може да има и изключения – зависи от работодателя.

22. Петя Попова В коя държава в Европа е най-добре да се учи архитектура?

Милен Младенов: Труден въпрос. Следва първо да си отговорите на въпроса: Къде ще практикувате професията? Има специфични изисквания в различните държави – т.е за да се практикува ( работи ) професията, следва или образователната програма да е акредитирана от съответна институция или в последствие има 2-3 години практика и т.н. Ако говорим за UK – следва да се търсят бакалавърски програми акредитирани от RIBA. По този начин се признава RIBA Part 1 и може след това да продължите в магистърска програма – RIBA Part 2.

21. Младен Захаров Ако уча право във Великобритания, ще мога ли да работя в България след това?

Милен Младенов: ДА. Разбира се ще е необходимо да се съобразите с местното законодателство и изисквания за правна практика. Така стои и въпроса, ако желаете да работите във всяка друга европейска държава.

20. Светлана Филипова: Колко години се учи медицина в UK?

Милен Младенов: 5 години – за MB ChB ( Masters/Магистратура). Може да се наложи да учите Pre Medical Year, ако не сте изучавали усилено химия, физика или анатомия и тогава ще станат 6 г.

19. Даниела Ковачева А защо нищо не казвате за Университетите в Италия, Испания, Италия? Те не са ли достъпни за български кандидат-студенти?

Милен Младенов: Защото никой конкретно не е питал, а и в момента тече кандидатстудентската кампания  за Великобритания. А на Вашия въпрос – разбира се, навсякъде в Европа има учебни заведния, които може да изберете въпросът е на какъв език ще Ви преподават. Ако владеете италиански или испански – ОК … но ако търсите програма с английски език – нещата стоят по по-различен начин. Ние акцентираме на британската диплома – като по-престижна и желана. Нашите партньори от Италия, Испания, Унгария и т.н. предлагат програми акредитирани от британски университети.

18. Пламена Гачева С какви изпити се кандидатства моден дизайн и къде?

Милен Младенов: Като се има предвид спецификата на тази специалност би могло да има освен формалните диплома и владеене на език, изисквания за представяне на портфолио и/или интервю. Като говорим за дизайн – предпочитана дестинация е Италия, но курсовете там са по скоро на ниво „Сертификат”, а не бакалавърски програми. Има над 150 Fashion Design програми в UK университети, включително предлагащи и година платен стаж по специалността.

17. Стефан Стоянов Как да разберем кой университет е по-добър от друг?

Mилен Младенов: Отговорът на този въпрос не може да бъде еднозначен, но можете да си създадете представа, като използвате класациите на Good University Guide 2011 на Times Online или Guardian University Guide 2011 примерно + UNISTATS, като извършите анализ и сравнение по предлагани специалности.

16. Добромир Танчев Какво точно е колеж във Великобритания, понятието май се използва за различни неща в образователната система там, но не и като в САЩ - висше учебно заведение?

Милен Младенов: Да, така е. Има разлика. По принцип колежът може да бъде както самостоятелно учебно заведение на Гимназиално ниво (Secondary Education) така и самостоятелно учебно заведение предлагащи диплома от нивото - висше образование (Degree Level) или част от по-голема образователна институция.

В САЩ колеж и университет често са взаимозаменяени думи за институция, предлагаща висше образование. Във Великобритания колежите могат да бъдат образователни институции между гамназия (средно образование) и университет (предлагащи HE - Higher Education - Diploma ) или учебни заведения, част от по-големи образователни институции - пример: Oxford, Cambridge и др.

15. Свилена Дачевска Кога е по-добре да се кандидатсва - веднага след завършване на гимназия в България или след 1-2 години в български университет?

Милен Младенов: Въпросът не е много коректно зададен по моему, но ще се опитам да отговоря. Първо зависи къде (в коя държава ще кандидатствате) . Ако е UK, примерно, процесът на кандидатстване започва с началото на 12-ти клас (формално преди завършване на гимназия даже). Ако е Германия - с получаване на Дипломата за средно образование и т.н. Във всички случаи едва ли е необходимо да отлагате, ако сте решили да продължите бакалавърската си степен в чужбина. Ако запишете BG университет, то след 2-рата година (ако университетът работи по програмата за обмен на студенти Erasmus) бихте могли да направите година в чужбина (1 или 2 семестъра) като част от образованието си в BG университет. Ако имате предвид да учите 2 години и да се траснферирате за продължаване на образованието в универитет в чужбина, то следва да се проучи дали този университет предлага подобен трансфер. По принцип - не препоръчваме. Последният вариант е да завършите Бакалавърска степен в България и да кандидатствате за Магистърска в чужбина.

14. Елмира Иванова Какви са възможностите за стипендии в английските университети освен заема, който се дава за таксата?

Милен Младенов: Има такива възможности, но са сравнително ограничени и зависят от конкретнния университет - т.е следва да се проучи кои университети дават такива. Пример: Coventry University - за инженерни специалности. Може да са за отличен успех (ако имате такъв в Дипломата за средно образовние ), но често са само за кандидати по определинеи специалности. Биха могли да бъдат и за  отличен успех по време на следването - т.е след първата година, прекарана в университета. Често университи, които се намират в дъното на TOP University таблицата предлагат малки финансови помощи за кандидат студенти (от порядъка на 250 - 500 паунда), за да „зарибят”, както се казва, кандидатите, а като бенефит за университета - да вдигнат нивото си (това е един от маркерите в UNISTATS - успеха, с който влизат кандидатите ). Просто - но работи. Изборът e Ваш.

13. Радослав Йорданов Кой е най-престижният английски университет, приел българин?

Милен Младенов: Не бих могъл да отговоря на този въпрос защото първо някой следва да отговори на въпроса „Кой е най-престижният английски университет?”. Аз не бих могъл, защото ще обидя някои друг университет. А ние от „Мис Диамандиева” ООД държим на добрия тон и лоялността към всички образователни институции в чужбина.

12. Димана Колева Какво става, ако кандидат-студент за UK получи покана и от 5-те университета, в които е подал документи?

Милен Младенов: Отваря шампанско! Това в кръга на шегата разбира се. Ако решите, отворете шампанско, но може да оставите за момента, когато сте UNCONDITIONAL приета - т.е без условия. Да имате 5 CONDITIONAL (условни) оферти е чудесно. Следва да прецизирате кои са реални за постигане  и на етапа потвърждаване да приемете примерно една ( FIRM Choice - първо желание ), която има макар и малка вероятност да не удовлетворите и една (INSURANCE Choice), която е без казус. Или да изберете една (FIRM Choice), която е без казус (без съмнение, че ще постигнете исканите условия и ще бъдете приет)

11. Меглена Стаменова Как да предвидим още от октомври за кой ВУЗ ще ни стигне успехът?

Милен Младенов: Като внимателно анализирате своите академични резултати от 9, 10,11-ти клас и очакваните за 12 клас. Как се формира Overall Score (Общия успех от Дипломата за средно образование) може да намерите на сайта на МОМН. Естествено с най-голяма тежест са матурите. Следва да се подготвите за тях, така че да постигнете максимално добри резултати. 

10. Михалис Сиатис  Аз съм студент, от гръцки (кипърски) произход, по клинична и консултативна психология, в СУ. Датата на завършване на магистърската програма е 03.2011. В момента посещавам часове по английски в Британика, в подготвителната програма по IELTS, с цел да кандидатствам в английски университет за докторска степен.

Ще Ви бъда благодарен, ако можете да ми дадете малко информация относно процедурата за кандитатстване за докторска степен по психология в английски университети, както и за получаване на заем от Student Loans Company. Също така ще ми бъде от полза, ако можете да ме насочите към някой (фирма или физическо лице-специалист), който да ми окаже помощ в хода на самата процедура.

Милен Младенов: Здравейте Михалис, благодаря за интереса!

1. Имайки предвид Вашия гръцки (кипърски) произход - това Ви поставя в категория Home/EU Students, но за съжаление не ви дава възможност за по-ниски такси за обучение в сравнение с дугите International Students, защото за тези нива (Masters, PhD) таксите са изравнени – в границите от GBP 4000 – 15000 на година. Student Loan Company не финансира тези програми. Т.е. следава да бъдат проучени други източници на финансиране. PhD програми се предлагат в много от UK университи, като слeдва да се има предвид, че често те са специализирани в определена област на Психологията.

2. По отношение на кога следва да започне подготовката за кандидатстване и процедури – считам, че не сте закъснели. Формално следва да имате завършена Магистратура, за да може да Ви бъде издаден Academic Transcript, включително и държавните изпити. Подготовката за IELTS е задължителна, както и полагането на изпит, защото изискваниятта за владеене на английски език са 6.5 и нагоре в зависимост от критериите за прием на университета.

3. По отношение на фирма консултант – изборът си е Ваш. За нас би било удоволствие да бъдем тази фирма (Ms Diamandieva Ltd.), предвид опита ни в областта на образованието в чужбина и комплексността на предлаганите от нас услуги.

9. Стелияна Апостолова Защо всички се натискат за Англия, а преди - за Германия, какво се промени?

Милен Младенов: Какво стана? Германия е една от традиционните дестинации за BG студенти от близкото минало с традиционно добро висше образование за медицина, стоматология и технически науки, но все пак следва да се има предвид, че броят на университетите не е много голям, а най-реномираните си вдигат критериите ежегодно. Е, ако кандидат-студентът реши, че може да се задоволи с University of Applied Sciences – т.нар. Hochschule или  Fachhochschule, то Германия би могла да бъде алтернатива. Таксите в UK след влизането на България в Евросъюза за англичани и българи се изравниха (освен това поне на този етап Student Loan Company отпуска и заеми до размера на таксата за обучение на година ) – т.е Британската диплома стана достъпна, а за това, че е световно призната и предпочитана от работодателите – няма спор. Освен това UK университетите предлагат огромен набор от програми по различни специалности т.нар. Joint Degree, които съчетават 2 и повече предмета, като по този начин притежателят на такава диплома има по-добри възмножности за реализация на пазара на труда.

8. Ивалин Станев Вярно ли е, че в Холандия и Дания е по-евтино, а университетите не са по-лоши от английските?

Милен Младенов: И ДА и НЕ! Страни като Холандия и Дания имат висок стандарт – така, че ние разглеждаме цената на едно обучение като съвкупност от такса за обучение + цена за живота в съответната държава (квартира, храна, транспорт и т.н). За да живеете в Холандия или Дания са Ви необходими около 800-1000 евро на месец. Иначе поне на този етап в Дания няма такси за обучение, в Холандия са около 1700 евро на година.

В UK Ви трабват около 700-900 пауда на месец за живот, а ако теглите заем за таксата за обучение, поне за годините на следване образованието пак ще Ви е безплатно. Сам виждате, че разликата (особено при сегашния курс ЕВРО/ПАУНД ) не е голяма.

НО не на последно място – следва да се има предвид, че УНИВЕРСИТЕТИТЕ и в Дания, и Холандия не са много – брoят се на пръсти. Те имат много добри програми предимно в сферата на международния бизнес и икономиката. Другите специалности едва сега се развиват с опция за прием на международни студенти. Дипломата, която ще получите е Ordinary Bachelor. Много повече са т.нар. Hogeschool - University of Applied Sciences. Дипломата, която ще получите е Professional Bachelor. Не се лъжете, че ще получите Диплома, еквивалентна на Университетска – Ordinary Bachelor, или пак на Британската – Honours, която е гаранция за по-високи академични знания и е най-престижна. Т.е следва внимателно да прецените – какво искате да стане с Вас и Вашето бъдеще след завършване на бакалавърската спепен и колко бихте инвестирали в обрзованието си. The Choice is yours…

7. Симеон Димитров Каква е таксата за всички университети във Великобритания?

Милен Младенов: За жители на UK и EU таксата е 3290 паунда за 1 учебна година. Частните университети и колежи обаче сами определят сумата за обучение и най-често тя е 3-4 пъти по-висока от държавната. Всички студенти от Великобритания или страни от Европейския съюз имат право на студентски заем, за който кандидатстват още през пролетта за всяка следваща учебна година. Заемът започва да се връща 6 месеца след завършването на бакалавърската степен, но само при условие, че длъжникът е започнал да получава заплата от над 15 хиляди паунда на година. За първи път тази година английското правителство прецизира условията за студентските заеми и в тях вече е указано, че българските студенти ще връщат парите, щом заплатата им в родината достигне 6 хил. паунда на година. Заради големия брой кандидати за заеми тази година приемът на документи приключи още на 25.06. Закъснелите могат да кандидатсват до 9 месеца след началото на учебната година, но няма да успеят да си получат парите до 1 септември и ще трябва сами да осигурят средства за таксата, които после да им бъдат възстановени след одобряването на заема им.

6. Майка Какви са сроковете за подаване на документите в UCAS?

Милен Младенов: Те са 15 януари 2011 и 15 октомври 2010 за университетите в Оксфорд, Кембридж и за медицина. В следващите няколко седмици след изпращането на документите за кандидатстване всеки от кандидатите ще получи отговор от 5-те учебни заведения, за които е писал в заявлението си. Той може да бъде отказ, безусловен прием или оферта с условия, които кандидатът трябва да покрие, за да бъде приет.

Тази година за първи път UCAS предложи нова възможност за кандидатите: да променят желанието си, ако са изкарали по-високи оценки от планираните. Тази процедура стартира на 19 август, когато стават ясни оценките и всички кандидати, завършили A lеvel в училища на територията на Великобритания.

5. Евелина Иванова Мога ли да прехвърля кредити от Бг университет, в който съм учила една година и съм прекъснала?

Милен Младенов: Въпросът следва да се раглежда в контекста на политиката и критериите на университета, в който ще се трансферирате, както и на желаната специалност. По принцип следва да се подаде запитване към адмишън офиса - дали университетът позволява трансфер към/прием за 2-ра година и какъв брой кредити се изискват като се има предвид, че следва да са изучавани същите или релативни предмети, дисциплини като на желаната програма в новия университет.

4. Евелина Иванова Има ли възрастови ограничения при прием на студенти в Шотландия и ако да, какви?

Милен Младенов: По принцип не би следвало да бъдат въведени ограничения (в смисъл квоти), но предвид големия брой кандидати за UK като цяло и в частност в Scotland, то следва да се очаква завишаване на критериите за прием - т.е Успех и резултат на IELTS/iBT TOEFL.

3. Моника Борисова Чух, че с всяка година кандидатстването във ВУЗ-ове в Англия става все по-трудно и по-трудно. Вярно ли е това?

Милен Младенов: Въпреки че официалните изисквания на университетите във Великобритания останаха непроменени, тази година българските кандидати масово получиха доста по-високи оферти. При 80 точки на TOEFL и диплома над 5.50 миналата година, това лято българските абитуриенти трябваше да издържат TOEFL с минимум 85-90 точки и да завършат с успех поне 5.70, за да попаднат в наистина добър университет от топ 10 в UK. През последните 2 години трайно се наложи минимален праг от диплома 5.00 за прием в английски университет, обяснява Младенов. При по-ниска диплома кандидатстването не е невъзможно, но шансовете за успех са много по-малки.

2. Страхил Христов С какъв сертификат се доказват знанията по английски език за кандидатстване в университет във Великобритания?

Милен Младенов: Сред родители и бъдещи студенти масово битува хаос по отношение на това какви знания по английски език са нужни за образование на Острова и как се доказват те. Все още особено популярни в България са сертификатите на Кембридж, които обаче имат само сантиментална стойност в контекста на кандидатстването. Ако сте успели да вземете FCE (Cambridge First Certificate, отговаря на ниво B2 от Европейската езикова рамка) или CAE (Cambridge Advanced Certificate, ниво С1 от Европейската езикова рамка), можете да се гордеете със знанията си и спокойно да сложите диполомата в рамка, за да я показвате на внуците си.

От 2010 година UCAS присвоява UCAS Tariff Points за притежателите на Cambridge ESOL Examinations, както следва:
* Certificate of Proficiency in English: A - 140, B - 110, C - 70 tariff points
* Certificate in Advanced English: A - 70

Т.е. притежаването на такъв сертификат може да бъде бенефит за кандидата.

Сертификатите от Кембридж важат до живот, тоест те са безсрочни, но пък с тях можете да кандидатствате само в едноименния университет и в ограничен брой други ВУЗ-ове. Всички останали изискват като адмишън тест IELTS или TOEFL. Ако кандидатствате за бакалавърска степен ще ви трябват поне 6 точки от IELTS или 80 от TOEFL. За кандидат-магистратите летвата е малко по-висока - 6.5 точки от IELTS или 92 от TOEFL. Двата сертификата - IELTS или TOEFL, са напълно равностойни при кандидатстването. Единствената разлика е, че явяването на TOEFL става много по-лесно тък като дати за изпита по интернет има по няколко пъти в месеца, а само във Варна той се провежда на 5 места. Ако държите на IELTS, изпит има всеки месец в Британския съвет в столицата.

Качествената подготовка за TOEFL отнема поне 2 месеца и половина при занимания 3 пъти седмично. Затова е най-добре тя да започне още през септември, за да може до края на годината кандидатът да има нужната му оценка за кандидатстването.

1. Пламен Петров Въпросът ми към г-н Младенов е кои оценки определят бала? ;)

Милен Младенов: За ученик, завършващ средното си образование в България, при кандидатстване в университет зад граница се гледа Overall Score - т.е общ успех от дипломата. А кои оценки влизат в Дипломата за средно образование/Дипломата за средно специално образование - определя МОМН. Имам и изключения, но хайде да не влизаме в частни случаи...

Най-важното в първия етап на кандидатстването е абитуриентът да си осигури добра оценка по английски език.