ДПС: Мюсюлманското вероизповедание е блокирано

Архив Варна

03-11-2010, 11:17

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Парламентът не одобри внесените от ДПС промени в закона за вероизповеданията, с които се предвижда в извънредни случаи - когато не е възможно висшият орган на някое от вероизповеданията да бъде свикан по правилата на устава му, заседанието да се насрочва от Софийския градски съд.

Текстовете предвиждаха още  до съдебно решение да се стига по искане на повече от половината от регистрираните местни поделения на съответната религиозна общност. С промените движението се надяваше да разреши патовата ситуация около избор на легитимно ръководство на мюсюлманското вероизповедание. Текстовете бяха отхвърлени с 32 глаза "за", 30 "против" и 76 "въздържал се". ГЕРБ се въздържаха с мотив да не се намесват в полза на някоя от страните по спора.

Лидерът на ДСБ Иван Костов изненадващо призова вицепремиера Цветан Цветанов да събере всички засегнати страни и те да предложат необходимите решения за справяне с проблема, на което от ДПС реагираха остро. Цветанов пък не взе отношение.

Депутатите от движението обясниха, че в момента от 30 членове на Висшия мюсюлмански съвет, едва 14 са живи. Така на практика органът не може да заседава легитимно и съответно - да свика конференция на вероизповеданието. Вследствие на това пък не могат да бъдат направени нито промени в устава, нито да се избере ново законно ръководство и да се взимат други важни решения. С това мотивираха исканата промяна по посока насрочване от съда. ДПС каза още, че ако промените не бъдат приети, второто по големина вероизповедание  в България - мюсюлманското, ще остане блокирано - без ръководство, без легитимен мюфтия и областни структури.

Поправките са противоконституционни, защото ще разширят намесата на държавата във вътрешните въпроси на религиозните общности, което противоречи на основния закон, опонираха от ГЕРБ, Синята коалиция и "Атака” .

Хиляди мюсюлмани и местни общности, недоволни от Недим Генджев, периодично инициират заседания, които обявяват за национални конференции и избират нов главен мюфтия. От1997 г. досега всеки път съдът отменя гласувани промени в ръководството на вероизповеданието.