Избрани Новини
"Монитор": Рисковете на отложеното майчинство
Най-големият риск на отложеното майчинство е, че то въобще може да не се състои.
Страх, който излиза наяве понякога фатално късно. Това е причината вестник "Монитор" да поставя днес въпроса, доколко медицината може да помогне и да даде шанс на жени на 40 - 50 да заченат. Какви са разумните граници за процедурите ин витро 43 - 45 или 49 - години? Трябва ли да има ограничения и пределна възраст и защо? Не само у нас майчинството остава на заден план. Животът често пише свой сценарии. В едни етап на преден план излизат образованието, работата, после идва кариерата и желанието за стабилност. По същите причини, бракът, ако въобще се сключи, се отлага с 5 - 7 години. И ако преди 10 години съпрузите у нас са били 25 - 30-годишни, днес са около 33 - 35. Заедно с това и планът за първото бебе закъснява. Според статистиката средната възраст за раждане на първо дете у нас е 29 години, а преди двадесет години е била 22 - 23 г. Днес в всяка четвърта българка отлага бременността си за след 30-ата година, заедно с всички рискове от това. 70 процента от молбите за включване в програми на фонда ин витро са на жени над 40 години. Те обикновено стигат дотам след обикаляне по клиниките за лечение на стерилитет и са правили няколко неуспешни опита ин витро. Затова се включват с предимство в програмата на Фонда, която финансира изцяло 3 ин витро процедури на жени до 43 г., като за всеки опит осигурява 5000 лева. От тази година има вероятност тази възраст да се увеличи на 45 г, което ще даде шанс на още бездетни семейства. Само за една година, откакто у нас заработи фондът за асистирана репродукция, 10 000 българки са подали молби . 6400 са одобрени, а 4000 са започнали процедурите по изкуствено оплождане.
В резултат на програмата са се родили 363 бебета, а 700 жени са в напреднала бременност, съобщиха от фонда.Успехите на ин витро метода преодоляха много бариери пред желаното майчинство - запушени тръби, възпалителни промени, недостиг на „материал” за оплождане – малко яйцеклетки или некачествени сперматозоиди. Най-големият враг на процедурата обаче остана времето. Защото успехът на ин витрото пряко зависи от възрастта на жената. Нейната биологична програма слага лимит. За целия си живот тя „разполага” с 500 яйцеклетки, годни за оплождане Пикът на плодовитост, когато те са най-много и най-качествени, е 20 - 24 години. Това е и най-подходящата възраст тя да стане майка, твърдят акушер-гинеколози. След 31-вата година годните за оплождане яйцеклетки започват да намаляват в геометрична прогресия. При някои жени дефицитът се оказва фатален още на 37, за други - по-късно. Статистиката сочи, че шансовете за успех на ин витро процедурите драстично намаляват след 44-годишна възраст, а след 45 , те са едва около 2 процента. Заедно с това се увеличава рискът от спонтанен аборт и от хромозомни аномалии, обясни специалистът по ин витро методите д-р Георги Стаменов от клиника „Надежда”. Затова сега в програмите ин витро предимство имат тези жени, които са на прага на възрастта. „Всяка трета подадена молба е на жена, която повече от 10 години е ходила по мъките и е пробвала какви ли не начини, за да има дете. А зад гърба й са няколко несполучливи опита за оплождане ин витро. Затова е добре да има шанс и след като навърши 43. Има надежда. А през последните години имаме успехи и при жени на 44 години. Така че за мен 45 г. е разумна граница на възрастта за включване в ин витро програмите”, каза д-р Стаменов.
Според данните на Националния статистически институт от родилите през милата година, 970 жени са били на възраст между 40 и 45 години. А 53 успешно са станали майки, въпреки, че са били над 45 години. Това са едни от най-силните аргументи на специалистите за увеличаване границата на възрастта за зачеване ин витро от 43 на 45.
За по-възрастните има само един шанс – сами да платят за процедурите си и да се вслушат в съвета на своя лекар, доколко е разумно да поемат такъв риск.