Избрани Новини
12 месеца живееш на постоянения си адрес, за да гласуваш
ГЕРБ и „Атака” внесоха в четвъртък в деловодството на НС проекта за Изборен кодекс Местните и президентските избори догодина ще се проведат в един ден, обяви съпредседателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова.
Кодексът беше работен 9 месеца и съдържа 306 члена и 21 параграфа.
В него са предвидени множество мерки срещу купуването на гласове, контролирания вот и изборния туризъм, подчерта Фидосова. Връща се денят за размисъл. Той бе отменен за пръв път на парламентарните избори през 2009-та. Според Фидосова обаче така била дадена възможност на „брокерите” още по-безпрепятствено да купуват гласове до сутринта, водели хората до секциите.
Изборният туризъм ще бъде спрян със завишени изисквания за уседналост. Избирателят трябва да е живял не по-малко от 12 месеца на постоянния си адрес в страната. Толкова трябва да е живял в България, за да може да се кандидатира.
Налагат се ограничителни мерки за придружителите в „тъмната стаичка“. Не всяко лицеще може да се ползва от придружител, когато заяви, че не вижда или е неграмотен, Неграмотните изобщо няма да имат право на придружител, а хората с увреждания пък трябва да представят решение на ТЕЛК, удостоверяващо заболяването им. Ако все пак бъде допуснат придружител, данните му ще бъдат вписани в нарочен списък. След това ще бъдат проверявани от ГРАО и ако бъдат установени нарушения, ще последват изключително високи санкции.
Предвижда се изборът в бюлетината да се отбелязва само чрез зачеркване със знака „Х“ и това да става само със син химикал. Така щяло да се предотврати чрез различни знаци – чавки, кръгчета, точки и пр., и различни цветове купувачите на гласове да контролират вота. Глоба до 1000 лв. се предвижда за нарушаване тайната на вота, като покаже бюлетината си или я заснеме с фотоапарат или джиесем.
Като мярка срещу купуването на гласове е предвидено личните данни на избирателите – ЕГН и лична карта, да се дописват в самия ден на вота. Избирателните списъци ще бъдат качвани и в интернет – на сайтовете на ГРАО и на общината. Вече няма да се издават удостоверения за гласуване на друго място, включително и на застъпниците на партиите.
Гласуването ще е пропорционално с преференция – за евроизборите 10 % праг (досегашният бе 15 %, въведен през 2007 – б.а.), при парламентарния вот – 20 на сто, въпреки че първоначално от ГЕРБ настояваха тя да бъде много по-ниска, за да може да действа реално. При гласуване за общински съветници въобще няма опция за пренареждане. Предлага се намаляване на броя им.
За пръв път се въвеждат регионални преброителни центрове. Предложението бе направено от Синята коалиция и неправителствените организации.
Гласуването в чужбина ще става в консулски и дипломатически представителства. Ако избирателите искат да бъде разкрита секция и в друго населено място, ще могат да го заявят електронно, до министъра на външните работи.
„Партия „Атака” подкрепи този Избирателен кодекс, защото е първият изборен закон, който ограничава автобусите, които идват от Турция. След като се приеме, повече няма да има автобуси и граждани на Турция, които определят какво се случва в България. Ограничаваме и гласуването на чуждо място. Това е порочна практика, която беше въведена от предишните управляващи с цел да се манипулира вота, да се разхождат автобуси из цяла България”, обясни Десислав Чуколов.