Избрани Новини
Евтин газ потече по тръбите, "Готови сме за зимата", отсече премиерът
Природен газ от българско находище в Черно море най-после потече по тръбите на "Булгаргаз".
Символично крана днес завъртя лично премиерът Бойко Борисов. Асистираха му министърът на енергетиката Трайчо Трайков и посланикът на Великобритания у нас Стийв Уилямс.
"Готови сме за зимата!", отсече министър-председателят и пожела на концесионера да открие и разработи нови находища в български териториални води.
Синьото гориво се добива в двете находища "Калиакра" и "Каварна", за които "Мелроуз" има съответно 10 и 7-годишни концесии. От тях газът се източва с тръби, които са свързани с платформата на британската компания. От нея пък горивото тръгва по газопровод към брега и излиза на сушата в компресорна станция "Галата" в местността Паша дере.
Договорът между "Мелроуз" и "Булгаргаз" предвижда от двете находища през 2011, 2012 и 2013 година да се доставят по 400 млн. куб.м газ годишно. Според премиера Борисов това е най-сериозната стъпка към диверсификация на доставките на гориво за България и намаляването на зависимостта ни от "Газпром". "Ето как можем да работим и с Великобритания, и с Русия", каза той и уточни, че "Калиакра" и "Каварна" сега ще задоволяват поне 15% от нуждите на страната от природен газ. Според източници от "Мелроуз" делът им е дори 20%.
Договорът с концесионера на морските находища позволил да се избегне планираното от 1 октомври увеличение на природния газ с 13%, обясни министър Трайков. Според него договорът с "Мелроуз" има и други предимства и добре защитава националните интереси. В него, освен изгодните срокове за концесия (7 и 10 години при 25 за старото находище "Галата"), е заложена и твърда цена на доставките, фиксирани са количествата, както и 5 млн. лева екозастраховка. Договорено е и добивът да спре, когато в находището останат 10% от природния газ, за да може то без проблеми да се превърне в газохранилище.
Всъщност цената на природния газ, купуван от концесионера на двете черноморски находища, се оказа "търговска тайна" и изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов отказа да я назове.
Единственото уточнение, което той направи, че сумата е много по-ниска от тази, на която купуваме газ от Русия.
Договорената с англичаните цена е около 350 лева за 1000 куб. метра природен газ, научи ВарнаУтре.бг. За сравнение в момента България плаща за 1000 куб. метра по 542.40 лв, в случай че бъдат купени от националния доставчик. Досега България получаваше синьо гориво основно от един източник - Русия, чрез свързаните с "Газпром" фирми - "Овергаз", "Винтерсхал" и "Газпром експорт". За миналата година потреблението в страната е 2.4 млрд. куб. метра с 1 млрд. куб. метра по-малко в сравнение с 2008 г.
"Мелроуз рисорсиз" работи по проучването на още две находища, разположени съответно на 2 и 10 км източно от Калиакра. Техният прогнозен капацитет е около 2 млрд. куб. м, съобщи Дейвид Арчър, управляващ директор на британската компания.
{gallery}Story/2010-11-04-melrose{/gallery}