"Монитор": ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН отнесоха 3 милиона лева глоби

Архив Варна

05-11-2010, 06:33

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Глоба в размер на 3 милиона лева общо отнесоха трите електроразпределителни дружества – ЧЕЗ, ЕВН и Е.Он.

Санкциите им бяха наложени от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) заради откритите нарушения по време на извършения им преди време одит, пише "Монитор".
Най-голямото наказание е за компанията, която обслужва Западна България – ЧЕЗ. Тя ще отнесе 1,34 млн. лв. за общо девет на брой наказателни постановления.

Следва я Е.Он с 920 хил. лв. глоба, а с най-малко наказание от 750 хил. лв. е ЕВН.
И от трите енергодружества са категорични, че ще обжалват в съда наложените им санкции. ЕРП-тата не приемат основанията на енергийния регулатор, смятат, че голяма част от тях са формални и не оказват никакво влияние върху клиентите им.
По повод наложените глоби председателят на енергийния регулатор Ангел Семерджиев обясни, че размерът им е такъв, тъй като след като са били констатирани нарушенията, компаниите са отстранили голяма част от тях.

Одитът на ЧЕЗ, ЕВН и Е.Он беше назначен по настояване на премиера Бойко Борисов, след като ревизия показа, че ЕРП-тата прилагат порочна практика да прехвърлят голяма част от дейностите си на външни компании. По-нататък одитът установи, че това е ставало на завишени цени, като при това дейностите са били прехвърляни на фирми, свързани с трите енергодружества.
Междувременно стана ясно, че 41 млн. лв. са просрочените задължения за ток на битовите абонати в Западна България. Данните са към края на септември, уточниха от ЧЕЗ и обясниха, че общата сума на забавените плащания от битови и стопански клиенти, възлиза на около 70 млн. лева. Фирмите в Западна България са натрупали 29 млн. лв. дългове, а бюджетните и общинските организации – 2,34 млн. лв., добавиха от ЧЕЗ.

В момента ЧЕЗ подготвя строги мерки за длъжниците, предупредиха от енергото. Оттам припомниха, че според утвърдените общи условия срокът за плащане на дължимите суми е 20 дни. Към тях се добавя и период от 10 дни, по време на който се начислява лихва. В случай на просрочване компанията спира тока. Когато посочените мерки не доведат до плащане на задължението, дружеството може да предприеме съдебни действия за събиране на по-големите вземания, казаха от ЧЕЗ. Най-сериозните мерки спрямо длъжниците включват запориране на сметки, удържане на възнаграждения върху движимо и/или недвижимо имущество и дори забрана за напускане на страната при задължения над 5000 лв.

От Е.Он, която обслужва Североизточна България, съобщиха, че се наблюдава увеличение на просрочените задължения на клиентите. Оттам не можаха да дадат точни цифри, но посочиха, че спрямо миналия септември размерът на просрочените задължения се е увеличил с 9 на сто. Увеличение има както при битовите, така и при стопанските клиенти, уточниха от Е.Он.
От ЕВН не дадоха данни за дълговете на своите клиенти.