Избрани Новини
"Монитор": 50 000 незаконни колекции у нас
Около 50 000 души у нас са собственици на колекции, в които има редки антични предмети.
Едва 200 от тях обаче са регистрирали своите ценности в законовия срок от една година, който вече изтече. Това съобщи вчера прокурорът от ВКП Николай Соларов по време на семинар срещу трафика на древни предмети, пише "Монитор".
След изтичането на срока за регистрация всеки бизнесмен, хванат да притежава подобна колекция, ще носи наказателна отговорност.
„Досега в рамките на този период, който първоначално беше 6 месеца, а след това го удължиха с още 6, всеки можеше да обяви колекцията си, без да е необходимо да показва документ за произход. Сега, ако решите да извадите на светло антиките си, задължително трябва да покажете откъде сте ги купили”, обясниха експерти в борбата с иманярството.
Според антимафиоти истинският бум в незаконните разкопки са настъпили именно след като се е разбрало, че ще има едногодишен срок за регистрация на колекциите.
Тогава групите работеха денонощно защото бизнесмените искаха да вкарат колкото се може повече предмети в тях”, коментираха разследващите.
Анализите на антимафиоти от ГДБОП сочат, че у нас има около 200 групи с металотърсачи и багери, които правят разкопки в цялата страна. Някои от бандите притежават най-модерни 3D скенери, с които могат да разпознават предметите на голяма дълбочина още преди да са започнали да копаят.
Цената на подобни уреди започва от 25 000 долара, обясни началникът на сектор „Трафик на културно-исторически ценности” Володя Велков. В същото време във Видинския край цели семейства заедно с бабите и внучетата обикалят могилите с металотърсачи, каза, от своя страна, прокурорът Николай Соларов от Върховната касационна прокуратура.
Намерените предмети се изкупуват от прекупвачи, които ги предлагат на големите дилъри, отговарящи за изнасянето на предметите в чужбина.
Според антимафиотите няма голяма сделка с контрабанда на антики, която да не минава през Митко Станков-Бузата, който от години живее в Австрия. Когато през 1991 година МВР се опитва да залови трафиканта, той е изведен от България с депутатски „Мерцедес”, обясниха разследващите. Освен него дилъри от висок ранг има в Мюнхен, Лондон и Швейцария. За някои от трафикантите има данни, че са прекарали над 7 тона монети. В последно време антимафиотите са получили информация, че братът на бившия главен прокурор Никола Филчев – Ангел, отново е започнал да се занимава с продажба на монети в САЩ. Обикновено крайната дестинация на антики от България са аукционите в Западна Европа, където цената на предметите скача десетократно. В последно време наши ценности са засичани и в Япония, Австралия и Аржентина.