Избрани Новини
"Труд": Наказания след бунта на техниците в театъра
Техници и актьори от варненската театрална трупа писаха с часове обяснения за пропадналото в сряда представление на “Фауст” в морския град, съобщава "Труд".
Вътрешното разследване е установило, че провалът е причинен не от актьори, както гласеше първоначалната информация, а от техническия екип на театъра. Бойкотът бил за неизплатени заплати за септември и октомври.
“От 6 месеца получаваме проценти от заплатите си, но това не е най-важното, просто искаме да знаем какво става. Едно нещо, като се срива, по-добре да стане наведнъж, а не да агонизираме”, коментира асистент-режисьорката Славяна Иванова, която била сред двигателите на бунта.
Техническият персонал на театъра получава между 271 и 360 лева месечно. Шефът на техническите служби Спас Спасов например има една от “най-високите” заплати сред тях, но когато от възнаграждението му се извадят удръжките и намалението заради преразхода на театъра, Спасов има за харчене месечно 250 лева.
Актьорската заплата във варненската трупа е между 450 и 775 лв. Колко точно обаче получават след всички “минуси”, малцина успяват да пресметнат. Стоян Радев признава, че му е трудно да събере общо постъпленията си, защото идват нередовно и на части. Официалното обяснение за това е т. нар. “преразход на утвърдените от бюджета разходи с над 245 000 лв. до септември 2010 г. За същия период предвидените приходи не се изпълняват със 120 000 лв. Затова финансовият дефицит в театъра е над 365 000 лв.” А трупата е принудена да получава занижени възнаграждения, 70% от полагащото се.
Техническите служби са знаели, че извънредното представление на “Фауст” е платено от общината, но емоцията надделяла и ескалирала в бунт. “Ако режисьорката Лили Абаджиева, от която техници и актьори изпитват респект, бе зад кулисите, скандал нямаше да има”, твърдят актьори. Но те подкрепят морално гнева на техниците. “Аз обаче съм актьор и последното нещо, което ще направя, е да спра да играя. Въпреки че подкрепям колегите си, аз всячески бих възпрепятствал падането на спектакъл”, твърди Стоян Радев. Именно той, в образа на Мефистофел, съобщил на публиката в сряда, че представлението пада. Актьорът каза, че всяка вечер след инцидента ще се извиняват на публиката.
Ще има ли наказани? Това бе въпросът, който бе обсъждан вчера в шефския кабинет на Театрално-музикалния продуцентски център във Варна. Директорът Славчо Славов твърди, че ще реши какви ще са санкциите, след като установи кои са виновните за пропадналото представление. Пред “Труд” заяви, че все още изяснява обстоятелствата за инцидента. Според него е пълна лъжа твърдението, че заплатите били нередовни и орязани. Те регулярно били изплащани - август 100%, септември - 70%, но преди дни е бил преведен остатъкът от септември. За октомври са получени 70%, останалите 30% щели да бъдат изчистени до края на този месец. Славов казва, че скандалите в крайморското арт средище, които текат от няколко месеца, са вдигани само от хората от театъра, в операта не се бунтували: “За хората от театъра сякаш няма ръководство, няма правила, не са подписвали договори?!” Скандалите около Славов наистина текат от 2 месеца. Министърът на културата обеща, че ще обяви конкурс за неговото място, министерството на културата ще събира документи до понеделник.
Шефът на техническите служби Спас Спасов казва: “От април не си получаваме заплатите редовно, за септември вече бяха с минус 26%. Затова колегите, подкрепени от някои актьори, отказаха да обслужват спектакъла. Всичко това било наказание за преразход - добавя Спасов. - А преразходът не сме го направили ние, изпълнителите. Както няма колективна вина, така не може да има и колективна отговорност. Да наказват този, който е виновен! Защо санкционират всички други, които работят?”
От появата си в афиша досега “Фауст” е игран 5 пъти пред пълна зала при цена на билетите 10 и 12 лева.
Покрай всички бъркотии и протести в трупата има и разместване в ръководството. Досегашният арт директор Пламен Димитров си е подал оставката, а на негово място временно е назначен актьорът Пламен Георгиев. Новият театрален шеф е на 58 г., 32 от тях е преживял във Варненския театър. Досега Георгиев странеше от протестите на колегите си. Може би защото има много ангажименти извън театъра - като водещ на партита, концерти и литературни четения във Варна. Новият арт директор е категоричен, че нов гаф като с “Фауст” няма да има.