Сомалийски пирати убиха пленен яхтсмен

Архив Варна

08-11-2010, 10:23

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Шкипер на пленена от сомалийски пирати яхта е бил убит, след като отказал да изпълни искането им да слезе на брега.

Според Ройтерс мъжът бил застрелян, а тялото му вече е в моргата на болницата в пристанищния град Бараве. Самоличността му не се съобщава. Жена и дете - момче, които били на яхтата, пиратите отвели в едно от укритията си, твърди очевидец на станалото.

Смята се, че убитият е шкипер на пленена в началото на ноември яхта, за която пиратите твърдяха, че е британска. Властите на Великобритания обаче не са потвърдили до момента официално тази информация. След като новината за убития яхтсмен се разпространи, представители на сомалийската групировка "Ал Шабааб" заявиха, че той е бил гражданин на Република Южна Африка. Съобщението бе опровергано от външното министерство на Южна Африка.

Сомалийските пирати редовно похищават плавателни съдове с цел получаване на откуп. Случаите на убийство на заложници са изключителна рядкост.