Броят ни наред по палати, панелки и кашони

Новините

09-11-2010, 23:09

Снимка:

СНИМКА: ВИОЛЕТА РУСКОВА

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Всички граждани, и в картонена кутия да живеят, трябва да бъдат преброени.

Това обяви днес директорът на териториалното статистическо бюро във Варна Деян Славов.

Коментарът му беше по повод обитателите на "Максуда", където трудно може да бъде намерено законно жилище, постоянна регистрация или дори грамотен гражданин на РБългария.

40 000 преброители и 7 000 контрольори ще обикалят домовете ни от 10 до 24 март, за да научим колко сме останали българите в България след нелеките 9 години преход от последното преброяване през 2001 г.

Всеки, живял поне една година във Варна, ще бъде преброен като жител на града независимо дали постоянният му адрес е тук или в друго населено място на България, обясни зам.-областният управител Николай Няголов, който е и председател на областната преброителна комисия.

При последното броене преди 9 години жителите на Варненска област са били 462 013 души, а след актуализация по данни на ГРАО те са нарастанали с 3452-ма към 31.12.2009 г. В община Варна преди 9 години за живеели 329 173 души. Според Славов, който анализирал регистрираните в НСИ новопостроени сгради, във Варненско има поне 70 600 нови жители. От тях близо 59 000 са в община Варна.

30 млн. лева ще похарчи държавата за преброяване на населението. (Сумата за отдавна планираното преброяване беше намалена над 3 пъти след като първоначалният бюджет от 96 мнл. лева се стопи до 30 мнл.).

От днес, 10 ноември, започва набирането на преброители. То ще продължи месец. Кандидатите да участват в преброяване на населението и жилищния фонд трябва да подадат заявление и биографична справка по образец в Общинските преброителни комисии. Документите може да бъдат изтеглени на сайта на Преброяването www.nsi.bg.

На последното си заседание Централната преброителна комисия уточни критериите, на които трябва да отговарят бъдещите преброители. На първо място те трябва да бъдат комуникативни. Най-подходящи са хора, които имат поне средно образование, занятие в икономическата и финансовата сфера, с технически познания и практикуващи социални дейности и администрация, както и студенти. Не се препоръчва за преброители да се назначават данъчни служители и инспектори, и полицаи. "Въпреки схващанията, че по-добре се приемат жени-преброители, такава дискриминация нама", отговори на въпрос на warnautre.bg областният управител Данчо Симеонов.

Преброителите ще бъдат с „работно време” от 8.00 сутрин до 20.00 часа вечер, включително събота и неделя. Това е времето, през което те имат право да посещават хората от техния преброителен участък.

За времето от 10 до 24 март 2011 година всеки преброител ще трябва да преброи около 200-250 души и 80 жилища. Заплащането на преброителите ще бъде индивидуално и ще зависи от броя на преброените лица, жилища и сгради, но средно за страната един преброител ще получи около 340 лв. Заплащането на контрольорите ще бъде подобно, като един контрольор ще координира работата и ще отговаря за няколко преброители.

Областният управител на Варна Данчо Симеонов призова всички работещи в държавните институции да попълнят сами данните в анкетата в интернет, за да улеснят преброителите. Според зам.-областния Няголов, формулярът е опростен и не отнема повече от 15-20 минути. От него са отпаднали "падащите" менюта и гражданите сами могат да отговорят за своята етническа или религиозна принадлежност. Готовите отговори за избор в екперименталната програма предизвикаха немалко злъчни коментари и дори уволнения. Всеки, който предпочита да се преброи в интернет, ще получи уникален код, който да предостави на преброителя, почукал на неговата врата. Според Няголов, системата за он-лайн преброяване има скъпа и надеждна защита за личните ни данни.

Линк към страницата за преброяването ще бъде добавен към интернет портала на Областна администрация.