Избрани Новини
"Стандарт": Искаме от Путин 5% по-евтин газ
Намаляване на цената на природния газ с повече от 5%.
Тази цел си поставя екипът на премиера Бойко Борисов в предстоящите преговори с Москва, обяви министърът на икономиката Трайчо Трайков, съобщава "Стандарт". В събота у нас на работно посещение пристига руският министър-председател Владимир Путин. Той води със себе си министъра на енергетиката Сергей Шматко, шефа на "Газпром" Алексей Милер, президента на "Росатом" Сергей Кириенко, както и бившия посланик в София Владимир Титов, който сега е зам. външен министър.
"През лятото цените бяха намалени с пет процента за количествата, които се отнасяха за договореностите, очевидно винаги можем да се целим и по-високо в намеренията си", каза Трайков. Идеята е България да се опита да свали цената на газа със задна дата, както това се случи през лятото. Трайков заяви, че темата за синьото гориво ще бъде сериозно засегната в преговорите с руснаците. Относно новите директни договори с "Газпром" министърът заяви, че те трябва да бъдат подписани в средата на 2011 г. и преговорите сега все още са на работно ниво. Енергийният министър съобщи също, че сутринта е провел дълъг телефонен разговор с братушките, като основната тема е била предстоящото посещение на Путин в събота и създаването на съвместното дружество между "Газпром" и Български енергиен холдинг за изграждане на газопровода "Южен поток". Той отново потвърди, че то ще бъде оглавено от българин, но отказа да назове името му с думите, че засега има само кандидатура, но не и окончателно решение. Трайков бе категоричен, че изпълнителният директор на компанията ще бъде българин, както и председателят на борда на директорите й за първия период от управлението й. В телефонния разговор на Трайков с руснаците са били обсъдени още и уставът на смесената компания, и акционерното споразумение, което предстои да бъде подписано.
Трайков каза още, че в близките дни се чака заявяване на индикативно намерение за участие в проекта АЕЦ "Белене" от Сърбия и Хърватска. Като се позова на правителствени източници, белградският вестник "Блиц" съобщи във вторник, че Сърбия смята да поиска участие от 5 на сто във Втора атомна. Министърът на енергетиката на комшиите Петар Шкундрич обаче посочил, че взимането на решение за такава важна инвестиция изисква време. Сърбия трябва да помисли откъде да си осигури между 40 и 70 милиона евро, в случай че приеме българското предложение, или дори сума в размер на 200 до 350 милиона евро при дял от 5 процента, посочва изданието. Преди няколко месеца сръбски медии писаха, че е възможно Белград да финансира участието си със заем от Русия, която към момента е единствената, пожелала да инвестира в проекта, който ще се изгражда по руска технология. Премиерът на Хърватия Ядранка Косор пък каза, че страната й няма да участва в АЕЦ "Белене", тъй като има своя енергийна стратегия. Косор бе категорична, че това няма да окаже влияние на отношенията между София и Загреб.
Топ Новини