Разделят правомощията за контрол по строителството между ДНСК и общините

Новините

10-11-2010, 21:31

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Големите строителни обекти от първа, втора и трета категория да не се проверяват от общинската администрация,

а цялото производство – от извършването на първична проверка до издаване на заповеди за спиране, забрана за ползване или премахване на строеж, да се провежда от началника на ДНСК, каза началникът на дирекцията Милка Гечева. Той ще упражнява и контрола по изпълнението на административните актове.Това предвиждат предложенията за промени в ЗУТ. Очаква се обсъждане в Министерския съвет да е до края на тази година.
Общинските администрации ще отговарят за строежите от четвърта, пета и шеста категория. В момента те са задължени да проверяват строежи от първа до шеста категория. С промените в ЗУТ се предвижда запазване на правомощията на кметовете да издават заповеди за спиране на строежи с нарушения от четвърта, пета и шеста категория.
Допълнително им се предоставя правото да издават заповеди за забрана ползване на строежи, които се ползват, без да са въведени в експлоатация по законоустановения ред, както и заповеди за премахване на незаконни строежи от четвърта до шеста категория, уточни Гечева.
В предложенията за промени в ЗУТ се предвижда значително завишаване на някои от глобите и имуществени санкции за участниците в строителството и за длъжностните лица за контрол на строителството в общинските администрации.
Предлагат се допълнителни правомощия на кметовете да налагат глоби и имуществени санкции за строежи от четвърта, пета и шеста категория. Според сегашния закон те нямат право да налагат глоби и имуществени санкции за незаконни строежи и за строежи, които се ползват незаконосъобразно. Имуществените санкции, които ще могат да налагат кметовете на общини за нарушения на ЗУТ, ще варират от 1000 до 50 хил. лева.
Предвижда се въвеждане на глоби за главните архитекти, допуснали незаконно строителство, издаване на виза за проектиране в нарушение на предвижданията на действащия подробен устройствен план и в нарушение на ЗУТ в размер от 1000 до 5 хил. лева. Размерът на глобите за недобросъвестни служители на общинската администрация също са от 1000 до 5 хил. лева, поради което не е предвидено тяхното завишаване. При системни нарушения, извършени от главния архитект на общината, констатирани от ДНСК, министърът на регионалното развитие и благоустройството може да му отнеме правото да заема тази длъжност за срок от две години.
Според сегашното законодателство общините и ДНСК имат еднакви правомощия за спиране на строежи с нарушения и по тази причина в общия случай общините разчитат тази дейност да се свърши от ДНСК, каза Гечева. Като погледнем отчетите и видим колко заповеди за спиране на строежи са издадени от кметовете на общините и колко от ДНСК се вижда, че по-голямата част от случаите се поемат от ДНСК, допълни тя.