Избрани Новини
"24 часа": Ще ни плащат неизползваните отпуски
Изгорелите отпуски не се губят напълно - ще получим парично обезщетение за тях, ако напуснем работа или ни съкратят през следващите две години.
Това следва от обявеното решение на Конституционния съд за последните поправки в Кодекса на труда, пише "24 часа".
С 10 на 2 гласа топюристите отмениха конфискацията на старите отпуски, натрупани до края на миналата година. Поправките предвиждаха те да изгорят, ако не ги използваме до 31 декември 2011 г.
Платеният годишен отпуск е едно от основните права на гражданите, записани в конституцията, и то не може да се отнеме със задна дата, аргументират се съдиите. Няма никакво значение, че е бил предвиден срок за ползването им - до 2012 г., подчертават те.
Конфискацията на старите отпуски нарушава не само правната сигурност и предвидимост, но и принципа на социалната държава. Правата на работниците и служителите не могат да се ограничават с мотива, че има икономическа криза, е другият им аргумент за отмяната на поправката.
На същото основание те заличават и такава поправка в Закона за държавните служители.
На четири от общо 24-те страници решение съдиите изброяват международните и европейските договори, ратифицирани от България, според които отнемането на старите отпуски със задна дата е недопустимо.
Това са и мотивите, с които президентът Георги Първанов и 51 депутати от БСП и ДПС атакуваха поправките в Кодекса на труда, гласувани от парламента през юли като една от антикризисните мерки.
“Против” са гласували конституционните съдии Благовест Пунев и Румен Ненков, чийто син Александър е депутат от ГЕРБ.
"Целта на отпуска е работникът или служителят да почине, за да е трудоспособен и да се избегне рискът за живота и здравето му от прекомерна преумора. Вместо това отпуските се трупат, за да бъдат осребрени при напускане или съкращаване", пише в особеното мнение на Пунев и Ненков. Двамата юристи са настоявали поправката да остане, защото с нея се избягва "вреден в личен и обществен план резултат - както за работниците, които не са възстановили чрез почивка работната си сила, така и за държавата, чийто бюджет в условията на финансова криза и дефицит ще бъде натоварен неправомерно с извършване на непредвидени и необосновани разходи".
12-те конституционни съдии единодушно са оставили друга поправка в Кодекса на труда, която въвежда 2-годишна давност за ползването на платения отпуск. Почивката ще се губи след изтичането на две години от годината, за която се полага.
Магистратите изрично са подчертали, че давността действа само занапред. Тя не засяга неизползваните почивни дни, натрупани до края на юли т.г., когато промените в Кодекса на труда влязоха в сила.
Това означава, че неизползваните от отпуската за 2011 г. дни ще изгорят в края на 2013 г., невзетите за 2012 г. почивни дни - в края на 2014 г.
Давността не е нещо ново - такава е имало до 1993 г. Този срок стимулира работниците и служителите да ползват отпуските си и не противоречи на конституцията, са написали съдиите в решението си.
Изгорялата отпуска обаче не се губи напълно - ако през следващите две години работникът напусне или бъде съкратен, той ще получи парично обезщетение за нея. Съдиите отмениха ограничението при прекратяване на трудовото правоотношение да се компенсират само неизползваните за текущата година почивни дни и до 10 от предишната.
Не е логично отпускът да се губи след две години, но да не се компенсира парично, ако през този период работникът или служителят напусне или бъде съкратен. Двете поправки в Кодекса на труда си противоречат една на друга, което е недопустимо, категорични са магистратите.
Освен това платената годишна почивка може да не е била използвана поради различни причини - работникът или служителят да е бил в служебен, творчески или ученически отпуск например, пише в решението на съда.
Докладчик по делото бе съдия Ванюшка Ангушева - един от изявените специалисти в областта на трудовото и осигурителното право.
Щом съдът е преценил не коментирам, бе лаконичен премиерът Бойко Борисов в кулоарите на парламента. Повечето депутати искаха време, за да се запознаят с решението на съда и тогава да преценят какво да предприемат.