Избрани Новини
"Монитор": Външно продава имоти в 4 държави
Около 12 имота на Министерството на външните работи в четири държави са обявени за продажба.
Става дума за сгради и апартаменти в Германия, Мексико, Австралия и Дания. Това показва справка на МВнР, поискана от „Монитор”.
Най-напреднала е сделката за ненужното ни посолство в бившата столица на ФРГ- Бон. Посланическият комплекс там представлява два жилищни блока и договорът за продажбата е пред подписване. От МВнР не уточняват каква сума очакват да влезе в касата им, както и каква е квадратурата на имотите. Цената там върви между 1000 и 3000 евро за квадратен метър, но долната граница е за имоти в незавидно състояние като нашия.
На тезгяха е сложена и вила в курортното германско градче Шверин. Къщата са намира на брега на Балтийско море. Шверин е най-малкият център на немска провинция и е ограден с 11 езера. Самата вила е купувана навремето за
в Източна Германия и е в лошо състояние. Според експерти максималната й цена е към 100 000 евро.
В най-големия австралийски град – Сидни, МВнР търси купувач за два апартамента. Те са били използвани от Генералното консулство на България. Сградата на бившето ни търговско представителство в столицата на Дания – Копенхаген, също е на пазара. Търси се нов собственик и на 6 апартамента в Мексико. В Министерството на външните работи се надяват тези сделки да бъдат факт до края на годината. Чиновниците на Николай Младенов обмислят да извадят на пазара и сгради в Атина, и в третия по големина град на Холандия - Хага.
В министерството все още тече обстоен анализ къде е необходимо да се поддържат задгранични представителства. Преди седмица Младенов обяви, че България съкращава мисиите си в Судан, Ангола, Зимбабве, Камбоджа, Тайланд, Мексико и Тунис до пролетта. От отговора на МВнР до „Монитор” става ясно, че държавата ще се отърве от още имоти, тъй като
а и няма повече нужда от тях. Вниманието на експертите, обмислящи въпроса с продажбата, е към държавите, където вече са закрити мисиите ни.
България вече няма представителства в Люксембург, Замбия, Кения, Република Конго, Танзания, Колумбия, Еквадор, Никарагуа, Перу, Уругвай. Част от имотите в тези държави са незастроени парцели, други се отдават под наем, а трета част се обмисля да бъде продадена, съобщиха от Външно. Най-бързо се обявяват за продажба имоти, за които няма правни проблеми за собствеността. Те се оферират на брокерски фирми, техните предложения пък се разглеждат от междуведомствена комисия.
За да стане факт сделката, трябва да има и решение на Министерския съвет.
От държавната собственост зад граница по предназначение се ползват около 67% от 220 имота в 72 държави.