Избрани Новини
"Дневник": И общините ще отчуждават по-лесно частни имоти
Да се улеснят значително процедурите за отчуждаване на частни имоти за изграждането на големи общински обекти - такава поправка в закона за общинската собственост е внесъл депутатът от ГЕРБ Любен Татарски.
Наскоро парламентът прие законови текстове, с които се облекчават правилата, при които държавата отчуждава частни имоти за големи държавни обекти като пътища, магистрали и т.н. Татарски предлага тези правила да важат и за общините.
Проектът му предвижда частни имоти да могат да бъдат отчуждавани по облекчени процедури за строителството например на общински пътища, метро, трамвайни трасета, улици от първостепенната улична мрежа, депа за отпадъци, гробища и други обекти, определени в програма, приета от общинския съвет.
Ако измененията бъдат приети, вече няма да трябва да се чака влизането в сила на подробните устройствени планове, преди кметът да започне процедура по отчуждаване, тя ще може да започне още с приемането на плана от общината, каза Татарски.
Най-значителната промяна е, че собственици на земи няма да могат да блокират изграждането на обектите, ако обжалват цената за отчуждаването. Според действащата уредба, ако собственик на имот заведе дело за размера на обезщетението, това блокира изграждането на обекта.
Депутатът предлага това да се промени и делото да не спира изпълнението на проекта. Впоследствие, ако съдът постанови, че собствениците не са били равностойно обезщетени, общината ще им изплаща това, което съдът е постановил за допълнителна компенсация.
Предлага се още собствениците да бъдат обезщетявани не само с пари, но и със земя. Терените трябва да са със сходни характеристики като тези, взети от общината.
В закона се записва и задължение при определянето на компенсацията да се вземат предвид средните цени от всички сделки с имоти в близост до отчуждения имот. Целта е да се избегнат субективни мнения на оценители.
На въпрос дали с промените няма да се развържат прекалено много ръцете на общините Татарски каза пред "Дневник", че за подобни инфраструктурни проекти са нужни доста инвестиции. Затова прогнозира, че приоритетните за общините обекти, попадащи в обхвата на измененията, надали ще са много.
С друга промяна се предлага енергийните предприятия и операторите на електронни съобщения вече да трябва да плащат, когато тяхна инфраструктура се изгражда на общинска земя. Досега общината е била длъжна да предоставя безвъзмездно имоти за стълбове и трафопостове, посочи Татарски.
Още в предишния мандат имаше идея да се въведе задължение към тези предприятия да си плащат за терените, идеята обаче беше посрещната със силна съпротива и отпадна.