Соларният парк на Узунови започва да произвежда ток след месец

Новините

17-11-2010, 17:09

Снимка:

СНИМКА: ВИОЛЕТА РУСКОВА

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Още на 20-и декември ще започнем да продаваме ток, произведен край Равна гора.

Това се зарече днес варненският бизнесмен Красимир Узунов. Семейната фирма "Интерсервиз Узунови" започна изграждането на фотоволтаична централа с мощност 5 MWp, разположена върху 200 декара в землището на авренското село Равна гора. Окончателно тя ще е готова след шест месеца, но първата фактура за продажба на ток се очаква още преди Коледа.

Изграждането на  ще протече на два етапа. Първият етап от соларната електроцентрала - построяването и пускането в експлоатация на фотоволтаици с номинална мощност от 2,5 MWp (киловатпика), ще приключи през февруари. Вторият етап ще бъде финализиран два месеца по-късно, отново с мощност 2,5 MWp.

Застанал между съпругата и дъщеря си Красимир Узунов заяви днес: "Нашето семейство прави необичайни неща. Така беше и с МОЛ-а, така става и сега със соларния парк, който започнахме в условията на неуредено законодателство за производство на енергия от възобновяеми източници. Когато то бъде готово обаче, ние ще бъдем напред, защото филосфията на соларния парк е, че тези, които са първи винаги печелят".

ФОТОРЕПОРТАЖ »

Соларният парк ще има добра доходност в следващите 25 години, смята той.

Цялата техника и всички материали са най-качествените, които се произвеждат в Европа, подчерта Узунов днес. Панелите са Sharp, които са най-добрите в света и са с 25 години гаранция. Инверторите, които осигуряват директна връзка с мрежата, са SMA и са най-скъпите в света. Конструкцията е английска и има 25 години гаранция на поцинковането, а кабелите са от германска фабрика.

По думите на Красимир Узунов, техническият одит също е в ръцете на най-добрите в света в качеството и контрола на възобновяемите източници - TUV Rheinland. Строителният надзор е поверен на SGS България. Изпълнител на проекта е фирмата Соларпро ЕАД, които са с най-голям опит в областта в страната.

Научната подкрепа при разработването на проекта е на Централната лаборатория за слънчева енергия и енергийни източници към БАН.

Инвестицията е на стойност 12 млн. евро, като част от парите са от MKB Unionbank.

Официалното откриване на соларния парк ще бъде на 15-и април. Да пререже лентата обещал лично министър-председателят Бойко Борисов. "Тогава ще ви покажа фактурите от Е.ОН", обеща Узунов.

Георг Кох, мениждър на Sharp за Централна и Източна Европа, каза, че този проект е решаващ за бъдещото развитие на фотоволтаичната електроенергия в България.

Използваните тънкослойни панели улавят така спектъра на светлината, че дори и при недобро слънцеогряване и дифузна светлина, имат способността да произвеждат електроенергия, обясни Кох.

Най-скъп е токът по обед, когато е най-голямото потребление, а пикът на генериране на електроенергия на фотоволтаиците е точно тогава, каза още той.

Георг Кох сподели, че опитът, който имат в Германия с възобновимите източници сочи, че "еко" токът е по-евтин.

Соларният парк ще доставя електроенергия на Е.ОН, като за целта вече има подписан предварителен договор между електроразпределителното дружество и фирмата инвеститор.

Слънчевата електроцентрала ще бъде присъединена към ВЕЛ "Болярци" от подстанция "Старо Оряхово".