Избрани Новини
Зеленият вълшебник бди над Морската градина
18-11-2010, 11:15
Снимка:СНИМКА: ЛИЧЕН АРХИВ
Автор:БИСТРА ВАРНЕВА, БНТ Море
Над Морската градина на Варна, която неслучайно наричат един от символите на града, и до днес витае духът на Антон Новак.
Този човек идва от Чехия в края на 19 век, за да сътвори зелената система на града. Той наистина преобразява крайбрежната зона на Варна с таланта на магьосник, прозрял отвъд десетилетията. Достатъчно е само да си представим, че по онова време – малко след Освобождението, на мястото на сегашния парк е било едно от сметищата на Варна, тук се е намирала и кланицата с всичките й „благовония”...
С много талант, вдъхновение и години упорит труд Антон Новак създава Морската градина на Варна. И не само – той проектира всички градини – и тази между двете сгради на театъра (тогава наречена Градската градина), парковете на Музея „Владислав Варненчик” и на Девическата гимназия, озеленяването край църквите и по улиците на града. Едва преди десетина години великият паркостроител се сдоби с паметник в Морската градина, а миналата пролет на него бе наречено площадчето между входа на градината с прочутата колонада и Фестивалния комплекс. Нищо чудно в това – обществото бавно узрява за благодарност към паметта на първопроходците.
Тази година се навършват 150 години от рождението на Антон Новак (всъщност той е Антонин, името му е променено в България). По този повод Дружеството за българо-чешко и словашко приятелство в лицето на доц. Константин Трошев поде почти тригодишна кампания да бъде отбелязана тази годишнина. Миналата година бе събрана подробна изложба с документи и снимки на Новак (доколкото съществуват – не може да се каже, че писменото наследство на паркостроителя е особено богато) – но тя показа почти цялостния облик на майстора. Установени бяха връзки с родното място на Новак – Винорж, навремето селце край Прага, а днес – район на чешката столица. В Програмата за творчески проекти на Община Варна се намериха средства, с които да бъде подкрепено създаването на документален филм за Антон Новак.
Честванията са съсредоточени на 19 ноември и ще започнат в 16 ч. с полагане на венци и цветя пред паметника на Новак в Морската градина. След това шествието ще премине през приморския парк и ще стигне до централния вход. Документалната експозиция на втория етаж на ФКЦ отново ще припомни живота и делото на прочутия паркостроител. Впечатляващ факт е, че на откриването й в 17 ч. ще присъстват представители от Винорж.
Документалният филм „Зеленият вълшебник” на РТВЦ – Варна, ще бъде представен от 18 ч. в кафе-театъра на ФКЦ. Вероятно скоро ще можем да го видим и в ефира на БНТ1 и БНТ Сат.
А честването на годишнината от рождението на Антон Новак, който е прекарал почти целия си живот във Варна, е добър повод да се замислим – грижим ли се достатъчно за неговото зелено наследство? Тема за размисъл...