Избрани Новини
Само ГЕРБ и „Атака” подкрепиха пенсионната реформа
Кодексът за социално осигуряване бе приет с гласовете на депутатите от ГЕРБ и „Атака”.
Против измененията, предложени от правителството, се обявиха народните представители от "Коалиция за България", ДПС, "Синята коалиция" и двама независими депутати.
Основните промени в Кодекса предвиждат запазването на възрастта за пенсия – 60-годишна възраст за жените и 63-годишна възраст за мъжете до 31 декември 2011 г. След това започва постепенно увеличаване на осигурителния стаж от 1 януари 2012 г. с четири месеца за всяка календарна година до достигането на 37 години осигурителен стаж за жените и 40 години осигурителен стаж за мъжете през 2021 г.
Промените в Кодекса предвиждат постепенно увеличаване на възрастта за пенсия от 1 януари 2021 г. – с по 6 месеца на година до достигането на 63-годишна възраст за жените през 2026 г. и 65- годишна възраст за мъжете през 2024 г.
Постепенно ще се увеличава стажът на военнослужещите, държавните служители по Закона за МВР, от ДАНС, „Гражданска защита” от 1 януари 2012 г. с по 4 месеца за всяка календарна година до 25 години осигурителен стаж.
Удължава се преходният период до 31 декември 2014 г., през който лицата от 1-ва и 2-ра категория труд могат да се пенсионират, при не по-малко от 10 години осигурителен стаж при първа категория и 15 години при втора категория труд. Осигурителните вноски за работещите при първа и втора категория труд за определен кръг осигурени лица ще постъпват в НОИ, а натрупаните средства по индивидуалните партиди ще се прехвърлят във фонд „Пенсии” на ДОО.
Принудително взимат лични сметки на гражданите и ги прехвърлят в държавни пенсионни системи, вмъзпротивиха се от Синята коалиция. Мартин Димитров настоя да се даде възможност на хората да избират дали да прехвърлят своите индивидуални партиди от частните пенсионни фондове. „Всеки инвеститор, преди да дойде в България, ще се замисли „ами това не са ли онези момчета, които взимат частни пенсионни фондове”, каза председателят на Икономическата комисия.
Той предложи вместо национализация, да се приемат механизми за контрол върху пенсионните фондове България буквално ще се издъни по този критерий – доверието в нас ще намалее. Синият лидер посочи, че трябва да се въведат стимули за доброволно увеличаване на пенсионната вноска, както и хората от държавната администрация да започнат да внасят своите осигурителни вноски, като част от цялостната административна реформа.
От ДПС и БСП се възпротивиха на отпадането на точковата система, заради което десетки хиляди души няма да успеят да се пенсонират през следващата година.
Според ДПС непопулярните мерки в социалното осигуряване се прехвърлят за следващите правителства, а проектът на Кодекса за социално осигуряване създава единствено предизборен комфорт и спокойствие. Хасан Адемов обърна внимание на избраната дата 1 януари 2012 година и посочи, че тя не е случайно избрана, а е след изборите догодина.