Избрани Новини
"Стандарт": Донос от съседа те оставя без имущество
Новият закон "Кушлев" е на път да се превърне в страшилището на държавата.
Под ударите му може да попадне всеки, дори след донос на съседа, пише вестник "Стандарт".
Няма нужда съдът да се произнесе дали взетият на мушка е погазил закона. Има риск дори да научи, че имуществото му е запорирано, когато започнат да го описват. Това става ясно от четвъртия проект на Закона за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, публикуван на страницата на Министерството на правосъдието.
Инспекторите ще проверяват имуществото, дори ако ревизираният не е бил обвиняван за престъпление заради амнистия, изтекла давност, невменяемост, имунитет. Няма прошка, ако проверяваният е с неизвестен адрес или е починал. Тогава на мушката са наследниците му. Проверка ще започва и за всеки гражданин, ако "съществуват достатъчно данни, че притежава или е получил имущество, придобито чрез или във връзка с престъпна дейност на друго лице", без значение дали някога е бил наказан или не. Според проекта, за да започне проверка на имуществото, придобито през последните 20 години, която да бъде последвана от конфискация, няма да е необходима присъда за престъпление.
Ще се отнемат имоти и на хора, и на фирми. Само повдигането на обвинения за повече от 25 престъпления, сред които убийство, тероризъм, отвличане, подкуп, фалшифициране и пране на пари, ще бъде едно от условията за тотален тараш. Комисията ще бъде в правото си да поиска от съда разкриване на банковата и търговската тайна. По закон на комисията "Кушлев" са длъжни да помагат прокуратурата, ДАНС, данъчни и митниците.
Достатъчно е съседът да те натопи, че караш "Порше", за да започнат инспекторите проверка. За ревизия може да послужат сигнали от държавни и общински органи, организации и граждани. Ако сигналите са анонимни, по закон те трябва да бъдат потвърдени от "други сведения". Ако вече разполага с "необходимата информация", комисията "Кушлев" може да започне ревизиите и по собствена инициатива.
За недействителни могат да се обявят всякакви сделки - от приватизацията или с трети лица, ако "те са знаели или са могли да предполагат, че имуществото е придобито от престъпна или друга незаконна дейност, или са придобили имуществото с цел прикриване на незаконния му произход или на действителните права, свързани с него". Самата фирма трябва да докаже, че не е предполагала, че придобива престъпни активи, а не обратното. Ще се проверяват и имотите на юридическите лица при "достатъчно данни", че притежават, контролират или са получили имущество от някого, който може би е извършил престъпление.
Под прицела на бъдещата комисия "Кушлев" могат да попаднат всички недвижими и движими вещи, чието придобиване се стори "съмнително" на членовете на комисията. Единственото ограничение е получената облага от незаконна или престъпна дейност да е за над 60 000 лева. Разликата над тази сума се конфискува от окръжния съд по искане на комисията "Кушлев".
Съдът блокира апартаменти, коли, яхти, ниви, гори, картини, бижута, акции, патенти още преди да тръгне делото. В рамките на три месеца комисията иска от окръжния съд конфискацията им. Проверяваният обаче няма как да разбере, защото никой няма да го уведоми. Той разбира за проверките чак в съда. Проверяваният трябва да извади от девет кладенеца вода, за да докаже, че е купил имотите с пари от законна дейност. Ако не успее, съдът нарежда конфискация не само на неговите апартаменти и коли. Покрай виновника "изгарят" и имотите, които е прехвърлил на жена си, децата, майка си, баща си, първите братовчеди, любовниците, с които съжителстват. Запорите ще се налагат само от държавни съдебни изпълнители.
Законът обаче дава шанс на проверяваните да спасят част от имуществото, ако то е до 300 000 лв., достатъчно е да сключат спогодба с комисията. Тогава им се оставя 20% от богатството. А останалото инспектираният дава доброволно на държавата. По собствена преценка по изключение комисията ще може да продава запорирани от съда движими вещи, които все още не са отнети. Това се отнася само за предмети, които могат да се обезценят значително, докато трае проверката или съдебният процес, или да се развалят.
Конфискуваното в полза на държавата незаконно имущество ще се управлява от междуведомствен съвет от трима заместник-министри. По негово предложение правителството ще решава какво да се продава на търг, както и какво да се дарява за социални нужди.
Ако обаче Темида присъди в полза на проверявания, комисията ще трябва да му върне паричната равностойност на отнетото имущество.