Избрани Новини
"Сега": ДНСК наистина ще разруши един незаконен хотел на Черно море
3-етажният "Рамона" близо до Златните не работи от години. Булдозери ще сринат и порта на Баневи до дни, пише в. "Сега"
Въпреки че са издадени 1600 заповеди за премахване на постройки в цялата страна, а само за година се подават около 70 000 сигнала за незаконни строежи, първата по-голяма сграда ще бъде разрушена тепърва и това ще е отдавна затвореният хотел "Рамона", който се намира в свлачищната зона на местността Чайка до Златни пясъци.
3-етажният незаконен хотел, който не се използва от години, ще бъде съборен в близките дни, обеща пред БНР шефката на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) Милка Гечева. Съдебната сага по премахването на хотела, който е издигнат на първа линия, тече от 2004 г.
До 15 декември булдозери трябва да сринат порта на семейство Баневи в курорта "Русалка". Днес варненската РДНСК ще отвори офертите на фирмите, които се състезават в обществена поръчка за премахване на съоръжението, съобщи шефът на службата Галин Баев. Ако никой не обжалва избора на фирмата, цялата процедура по премахване на пристана трябва да приключи до 15 декември. На Баневи са връчени и констативни актове за намиращите се в близост два басейна. "Семейство Баневи на са правили никакъв опит да узаконят обектите си през годините", заяви Баев.
Шефката на ДНСК Милка Гечева обясни вчера, че в ДНСК не работят "вманиачени разрушители". Пред подписване били само договорите с фирми за премахване на постройки на "Голф клуб Ибър" в Долна Баня. В същото време обаче собственикът му Кирил Недев твърди, че е договорил "джентълменско споразумение" с ДНСК. То се състои в това багерите да се забавят малко, докато се реши съдебен спор с кмета на Долна Баня Владимир Джамбазов за законността на постройките.
Премахването на други знакови строежи в страната е оплетено в процедури, чийто край не се вижда. Събарянето на вили във "веселото" митничарско село край Ивайловград е стигнало до издаване на констативни актове за незаконно строителство, които могат да се обжалват, а това отнема месеци. Дори съдът да ги потвърди, тепърва трябва да се издават актове за събаряне, които също могат да се обжалват. За 20 вили край язовир "Искър" има влезли в сила актове за събаряне, издадени през 2007 г., но строителният контрол още не е сключил договор с фирма да извърши тази дейност.
Хотел "Дюн" на вдовицата на боса на ВИС Георги Илиев Мая Илиева пък изобщо няма да бъде съборен, въпреки че е издигнат направо на дюните в Слънчев бряг. Преди няколко месеца заповедта за премахването му бе отменена от 5-членка на Върховния административен съд. На заседанието на съда тогава представители на ДНСК изобщо не благоволиха да се явят. Събарянето на прословутото барбекю в двора на Догановия сарай в Бояна е все още пред гледане на последна инстанция във ВАС.
ОТГОВОРНОСТ
"Нашите служители са около 10 човека за територията на цяла една област. Ние много разчитаме да ни помага общината", каза Гечева и уточни, че за цялата страна служителите на ДНСК, които проверяват сградите, са 400 в момента. В същото време в парламента всеки момент влизат промени в Закона за устройство на територията, които предвиждат почти всички правомощия по строителния контрол да отидат в общините, с изключение само на големите инфраструктурни обекти. Така вече цялата дейност по узаконяване на сгради и съответно - по събарянето на незаконните, ще е отговорност на кметовете и главните архитекти.
Публикуването на текстове от електронното издание и съответните форуми е разрешено само след писмено съгласие от редакцията.