Спасители и за плажовете без стопанин

Новините

25-11-2010, 06:49

Снимка:

СНИМКА: ВИОЛЕТА РУСКОВА

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Спасители да има и на плажовете, за които не се е намерил концесионер.

С реализацията на тази идея се е захванал варненският депутат от ГЕРБ Димитър Атанасов. Темата му е професионално близка, защото преди да се захване с политика той оглавява Асоциацията на концесионерите на плажове.

"От 140 плажа в България 70-80 имат концесионери. Те са длъжни да осигурят спасители, почистване, медицинската служба и да предоставят срещу заплащане съответните услуги като чадъри, шезлонги и леки питейни заведения. Но какво става с плажовете, които нямат стопани? За Паша дере, Галата, Панорама, всяка година никой не се явява на търга за концесионери. Въпреки падането на цената с 30, после с 50% - пак няма интерес. А хората обичат да ходят на тези плажове и те стават все по-опасни", твърди Атанасов.

Депутатът разделя проблема на 2: намиране на финансиране за охрана на "дивите" плажове и осигуряване на спасители, които, известно е, че щом вземат кетап в България, заминават да пазят басейни и плажове в Испания и САЩ за несравнимо по-големи заплати от мизерните и сезонни надници, които получават тук.

За решаването на първия проблем Атанасов предлага нова формула за разпределение на таксите, получавани от концесионерите. Досега половината от тази сума (около 12 млн. лева годишно) се дават на общините (за Несебър, например, сумата е 1.3 млн. лева на сезон, а за Варна - 1.7. млн.) "Държавата връща половината от тези пари в общините, а общините не ги ползват за плажовете, не ги харчат целево, а запълват други дупки в бюджетите си с решение на Общинския съвет", категоричен е депутатът, който е член на Постоянната комисия по икономика, енергетика и туризъм в парламента. Той предлага парите да бъдат разделени на 50% за държавата и 40% за общината, на чиято територия е плажът. Останалите 10% трябва да бъдат предоставяни целево на кметството или областната администрация за стопанисване на плажове без концесионер. "Във Варненска област плажовете, които нямат стопанин, са на територията на общини, които не получават пари от концесионни такси, защотото нямат наети пясъчни ивици. Затова 10% от приходите от плажовете във Варна. Златни пясъци и Св. св. Константин и Елена, които са на територията на община Варна, трябва да отиват целево за спасители на Камчия, Панорама, Кара дере, които съответно са на територията на общините Аврен, Аксаково и Бяла", обяснява Атанасов. Какво точно да е съотношението в процентите, предстои да бъде уточнено в зависимост от точната сметка за разходите, необходими за запазване на човешкия живот на неохраняемите плажове.

Проблемът с текучеството депутатът предлага да бъде решен чрез набиране на кандидат-спасители сред гимназистите и студентите, които, ангажирани с получаването на диплома, няма да напуснат веднага България и ще могат да поработят по българските плажове година-две. Възможно е за помощник-спасители да бъдат обучавани и ученици под 18 години, които да имат само охранителни функции: да обясняват на хората защо не трябва да се къпят при червен флаг и да викат линейка или хеликоптер при нужда, без да се хвърлят в морето да вадят удавници.

"Друг е проблемът, който беше заложен в търговете, когато се отдават плажовете. По-голяма тежест във формулата на изчисляване на печелившия беше цената, а не охраната. Така се стигна до много високи оферти от страна на кандидат-концесионерите, и държавата им даваше плажовете срещу космическа такса. Следствието са високи такси на услугите, на чадъри и шезлонги. Вие виждате на едни "Златни пясъци" са 7 лв. един чадър, един шезлонг - 6 лв.... Бедата е, че ние тук не можем със закон да ограничим и горната граница на услугата, защото противоречи на конкуренцията . Така плажовете стават недостъпни - с високата цена на услугата на по-атрактивните и посещаеми плажове", твърди Атанасов.

Предстои да бъде решен и проблемът с къмпингуването край морето. Според варненския депутат това трябва да стане след подробно картографиране на цялата ивица и определяне на плажове за тази цел, които да имат нужната инфраструктура за такъв вид туризъм. Във всички случаи той предлага проблемът да бъде поставен на широко обществено обсъждане, а не просто да се забраняват палатките край морето.

Атанасов ще предложи още една промяна в Закона за Черноморското крайбрежие. Той ще настоява и дюните да бъдат признати за изключителна държавна собственост, за да бъдат спасени от продажба и застрояване.