"24 часа": Русия иска 40% от “Белене”

Архив Варна

27-11-2010, 08:55

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Русия е готова да вземе 30-40% от АЕЦ "Белене", а не само да участва в построяването.

Това заяви в Москва шефът на държавната компания "Росатом" Сергей Кириенко. Руснаците имали готовност да станат собственици и на 100% от акциите, както и да финансират "Белене". Подробности четем в "24 часа". Първият вариант е с експортен кредит. Вторият бил с акционерното участие, а третият е да се търсят кредити от фирмите в проектната компания.

Според Кириенко сега договорената цена на централата била 6,7 млрд. евро. "Росатом" бил готов да приеме твърда сума от 6,4 млрд. Не можело обаче да се обсъжда 5 млрд., тъй като проектът става нерентабилен и Русия може да се откаже, допълни Кириенко. Именно за цена от 5-5,5 млрд. евро пък настоявала България.

Руска делегация пристига следващата седмица за преговори. Кириенко се надявал на среща с Бойко Борисов, но призна, че с него трудно се преговаря. Той разбирал логиката на исканията на българския премиер за твърда цена. Шефът на "Росатом" обаче е оптимист и смята, че ако не се договорят следващата седмица, това може да стане до края на годината. В такъв случай от 1 януари може да почне строителство на площадката на "Белене", есента да бъде поставен ядреният остров на първия реактор и през 2016 година централата да заработи и да започне да подава ток.

Ако българската страна се забави с решението за АЕЦ "Белене", "Росатом" бил готов да даде изработените реактори за централата на друга държава.

Пред руските атомни фирми имало поръчки за 20 блока, още 38 щели да бъдат строени за самата Русия. Българските реактори можело да отидат в Индия, Китай, в централи в Русия или Турция.

Според Сергей Кириенко проектът "Белене" е уникален в Европа и в целия свят, имал много предимства, като най-голямото е, че ще се изплати за 19 години, а животът на реакторите е 60 г. Значи 40 години ще печели, допълни Кириенко. Затова Русия имала интерес и към собственост, тъй като на Балканите има дефицит на енергия, а българската атомна централа ще е готова през 2016 г., докато другите проекти са за след 2020 г. Който е пръв на този пазар, той ще спечели, смята Кириенко.

Проектът е много добър и ще ни е мъчно да го изоставим, каза на два пъти шефът на "Росатом" и даде срок до пролетта преговорите по цената да бъдат затворени. ”Срокът мина, ако бъда честен”, реагира руският атомен шеф. Но не сме на езика на ултиматума, заинтересовани сме да намерим решение, добави той.Кириенко направи и калкулация на загубите на НЕК, ако бъде спрян проектът: близо 1 млрд евро ще са неустойките и над 400 млн. са вече платени за почти готовите реактори. Това правело близо милиард и половина загуби. Дори да бъде продължен проектът по-късно, той вече губел своите предимства като по-ниска цена, а освен това Турция, Чехия и Унгария щели да ни изпреварят с атомни централи.

Той допълни и схемата за финансиране, при която НЕК остава с контролния пакет акции. Очаква се участие на сърбите с малък процент и на четири европейски компании - една енергийна, една финансова и още две други. Те щели да влязат с малък дял, но така да резервират по-голямо участие в бъдеще.