Избрани Новини
"Монитор": Киберът измести дрогата в училище
Това съобщи Иван Иванов, социален психолог от Нов български университет, по време на международната конференция „Нови медии, нови наркотици, нови зависимости”, която се проведе в София вчера, съобщава "Монитор". Социални мрежи като Facebook ("Фейсбук") и Twitter („Туитър") са новите модерни зависимости за младите хора. Ако доскоро в обществото се говореше за наркозависимост, днес спокойно можем да говорим и за
добави той и обясни, че срещу това предизвикателство родителите и учителите трудно могат да се борят, тъй като повечето от тях не са в крак с новите технологии и това ги дискредитира в очите на тийнейджърите и дори на децата.
Шопингтерапията на практика не разтоварва, тя придобива епидемични размери и също е зависимост. Съществува и маркова зависимост, според която по производителя на дрехите и предметите околните съдят за социалния ти статус, каза още Иван Иванов и добави, че психолозите в цял свят вече причисляват към зависимостите и мобилните телефони.
Възрастта на пристрастените към тежката дрога младежи пада, най-младият, лекуван от наркомания е 13-годишен, съобщиха още експерти по време на конференцията вчера. Най-масово употребяваният наркотик сред учениците обаче остават
Между 315 000 и 330 000 души на възраст между 15 и 60 години са взимали наркотици поне веднъж през живота си. От тях 88-90 на сто са във възрастовата група от 15 до 34 години, показват данни от националния годишен доклад на Национален фокусен център за наркотици и наркомании.
Проучване на Европейския център за наблюдение на дрогата и подобните й вещества пък показва, че 1,9% от населението на възраст от 18 до 60 години у нас са взимали поне веднъж в живота си такива вещества, което прави около 85 000-90 000 лица. Близо 1/3 от тях (около 27 000-30 000 души) са употребявали от тях пет пъти през последните 30 дни, което прави между 2000 и 3500 души.