Избрани Новини
"Труд": Изборният кодекс влиза в Конституционния съд
Въвеждането на принцип за уседналост от ГЕРБ ще прати Изборния кодекс в Конституционния съд,
прогнозира "Труд". Според проекта трябва да си живял поне 12 месеца преди местните избори в съответната община, за да имаш право на вот. Заканата дойде от евродепутата от ДПС Метин Казак, който вчера в Добрич участва в семинар за етнорелигиозните отношения. От партията на Ахмед Доган са категорични, че изискването противоречи на основния закон и ограничава правото на вот.
“Тълкуваме това тенденциозно условие като опит на ГЕРБ да постигне служебна победа в региони, където ДПС има сериозно влияние и може да спечели изборите”, подчерта Казак.
Зад ограничението обаче застават не само управляващите и “Атака”, но и “Синята коалиция”. БСП също не отрича мярката, но предлага по-лек вариант - право на глас на местни избори да имат всички, които са жители на дадена община, преди президентът да е насрочил дата за вота.
И БСП, и сините са внесли предложения районните кметове в София, Пловдив и Бургас да останат избираеми. Левицата дори предлага строго разписани нови правомощия за районните кметове - да имат бюджет, да възлагат обществени поръчки, да имат право на предложения към общинския съвет и съвещателен глас на заседанията му.
Десни и леви са категорични, че трябва да отпадне идеята на ГЕРБ хората в населени места с под 500 жители да нямат право да избират кмета си. Мярката би лишила от демократично избран управник над 1500 населени места. Например град Мелник, който има 372-ма жители.
ГЕРБ въвеждат и нов вид избирателни комисии - подвижни. В срок от 30 дни преди вота хората, които нямат възможност да стигнат до урните, трябва да подадат заявление за гласуване вкъщи. Изборджии ще ходят на място в дома им. При гласуване вкъщи ще се отбелязва и часът, в който е пусната бюлетината.
Соцдепутатката Мая Манолова пък откри нов аргумент в защита на тезата, че ГЕРБ се опитват да пишат правила, които ги облагодетелстват. Според нея отпадането на интегралната бюлетина на парламентарни избори ще възкреси практики на купуване и контролиране на избиратели. Например т. нар практика “индианска нишка”, при която в тъмната стая се влиза с попълнена бюлетина, а се изнася празна за следващия и т.н.
БСП са против забраната в деня на вота да има “скрито” огласяване на временни резултати от екзит пулове под формата на музикални класации.