"Дневник": АЕЦ "Белене" се оскъпи с 64% за четири години

Архив Варна

29-11-2010, 06:24

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Русия постави ултиматум за цената на АЕЦ "Белене"

- строителството ще струва не по-малко от 6.4 млрд. евро, или 64% оскъпяване спрямо цената (3.9 млрд. евро), с която "Атомстройекспорт" спечели договора за централата в края на 2006 г., обобщава събитията от края на миналата седмица "Дневник".

Освен това поиска да влезе като акционер минимум с блокиращ пакет в централата, с 30-40%, и отново заплаши с неустойки при спиране на проекта. Поредната оферта беше отправена от генералния директор на "Росатом" Сергей Кириенко пред български журналисти в края на седмицата.

На брифинг за медиите шефът на руската държавна компания, чиято дъщерна фирма е "Атомстройекспорт", заяви, че към днешна дата цената на централата е 6.7 млрд. евро, сметната по формулата за ескалация, също залегнала в споразумението преди четири години. Отстъпката, която компанията е склонна да направи, е с максимум 300 млн. евро.

"През последната година между Националната електрическа компания (НЕК), българското правителство и нас се провеждат сложни преговори. Най-тежкото изискване на вашия министър-председател Бойко Борисов беше да се съгласим на твърда цена. Честно казано, ние не работим така и в Русия", каза Кириенко.

Преди две седмици, при посещението на руския премиер Владимир Путин в България стана ясно, че Русия предлага цена от 6.7 млрд. евро, а според икономическия министър Трайчо Трайков тя не трябва да надвишава 5 млрд. евро. Пред медиите Кириенко определи исканата от София цена като....., защото Русия ще трябва да поеме целия инфлационен риск, включително разплащането с партньорите "Сименс" и "Арева" и българските подизпълнители.

"Дълго мислихме и най-накрая се съгласихме - въпреки всичко не сме готови да правим АЕЦ "Белене" на всяка цена. Готови сме да я построим с по-малка рентабилност, но не на загуба", каза шефът на "Росатом" и допълни, че управляваната от него компания не е благотворително дружество, въпреки че българският проект е във висока степен на готовност.

Кириенко очаква въпросът да бъде решен по време на посещението му в България утре. "Очаквам на 30 ноември да може да определим последни числа за цената. Готови сме да намалим рентабилността си, защото щеше да ни е мъчно да изоставим проект, одобрен от европейските и българските органи с готова площадка и почти готово оборудване за първи блок", каза шефът на "Росатом", според когото първият комплект оборудване за централата може да бъде доставено още догодина.


"Колкото повече някой ми поставя ултиматуми, толкова повече се втвърдявам", коментира в петък премиерът Борсов и добави: "Ако правим ядрена централа, искам тя да е най-сигурната и най-евтината в света, дал съм целите, те са в полза на България." Премиерът обаче отказа да коментира въпроса дали правителството би започнало строежа, ако той струва 6.4 млрд. евро.

"Сега виждате Станишев и Димитров, които са едни спекуланти, с изказването, че централата струва 3.97 млрд. евро, днес обаче е 6.4 млрд. евро", каза още Борисов. Допълни, че ако се прибавят заемите, похарчените пари, ескалационните разходи, "плюс посредника с 500 млн. евро, плюс заема към "Париба" от 250 млн. евро, централата отива на 8.5-9 млрд. евро".

Мистърът на енергетиката Трайчо Трайков коментира поисканата от Русия цена като "прекалено висока". "Хубавото е, че картите за преговорите вече са на масата и стана ясно, че никой никога не си е мислел, че цената на централата е 4 млрд. евро", каза Трайков. В неделя пред БНР Трайков припомни, че Китай е основен конкурент на Русия в строителството на атомни централи и скоро ще стане първа сила в сферата.

Евродепутатът от ГЕРБ Владимир Уручев беше оптимист, че може да се постигне и по-ниска финална цена. "В АЕЦ "Белене" има и политика, това е отваряне на вратите на руските проекти за света", каза Уручев. Председателят на парламента Цецка Цачева заяви в Белене, че централата ще се строи.

От "Росатом" твърдят, че ако се откаже от проекта, България ще плати над 1 млрд. евро неустойки. Според Кириенко максималният срок за отлагане на решението за "Белене" е пролетта на следващата, 2011 г., след това централата няма да е толкова изгодна. Шефът на "Росатом" все пак е оптимист: "Вероятността да се договорим за "Белене" е по-голяма от тази да не се договорим."