Представители на местната власт: Избирателният кодекс връща централизацията

Новините

29-11-2010, 14:50

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Промените в избирателния кодекс, в резултат на които ще бъдат променени условията за формиране на местната власт, бяха остро разкритикувани от представители  на местната власт.

Асоциацията на българските градове и региони, възразиха срещу намерението на орязване на общинските съвети с 20 на сто.

“Това ще снижи партийната представителност на органите на местното самоуправление”, заяви Ергин Емин - изпълнителен директор асоциацията, цитиран Дневник. Организацията е категорично против отмяната на прекия избор на районни кметове и кметове на населените места с под 500 жители. Това според Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда, ще демотивира българите да гласуват на избори.

“Подготвяната промяна е връщане десетилетия назад, отнемане на демократични права на българите и централизация на местната власт”, каза Маргарита Гутева, зам.- председател на асоциацията и кмет на район “Средец. Според кмета на р. “Лозенец” прошко Прошков свиването на общинските съветници ще намали представителността на гражданите в тях и ще направи така, че кметът и съветниците ще са от една партия.

Управителният съвет на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) пък се обяви против определянето на максимален брой зам.-кметове в общините, какъвто текст е записан в бъдещия Изборен кодекс. Това съобщи пред журналисти кметът на Добрич Детелина Николова, която е член на ръководния орган на неправителствената организация.

Николова посочи, че всеки кмет, спечелил изборите, трябва да има правото да определя екипа, с който ще работи. Тя допълни, че някои общински съвети имат по няколко зам.-председатели, но спрямо тях не се предвижда такава рестриктивна мярка.

Управителният съвет на НСОРБ обаче подкрепя идеята да бъде намален броят на общинските съветници, както се предвижда в Изборния кодекс.