Избрани Новини
"Дневник": Според обяснението на просветното министерство: Никой не проверява за фалшиви чужди дипломи
Комисията за легализиране на чуждите дипломи не проверява тяхната автентичност.
Това се разбра от думите на министъра на образованието Сергей Игнатов, към чието ведомство е структурата, единствено оторизирана за тази дейност, пише днес в. "Дневник".
Така излиза, че на практика всеки може безпроблемно да завери в нея сравнително добър фалшификат от което и да било учебно заведение извън България.
Поводът за това изяснение е скандалът с бившия директор на Държавен фонд "Земеделие" Калина Илиева, заела поста с фалшива диплома от Висшия институт по техника и икономика в Берлин. От института публично обявиха, че печатът и подписът на ректора в представения от нея документ са фалшифицирани, а българската и германската прокуратура започнаха паралелни разследвания.
Процедурата, по която комисията работи, "не включва проверка дали дипломата е фалшива или не", тя се прави само "ако се появят съмнения" и "тогава се прави запитване до съответния университет", каза в понеделник Игнатов пред БНТ. По думите му при легализация се проверява само "дали има такова висше училище, дали то е легитимно и дали изискванията за конкретната специалност съответстват в известна степен на тези в България".
Бившият зам.-министър на образованието Ваня Добрева (подписала злополучната диплома през 2008 г.) разказа друго пред "Дневник". Тя посочи, че комисията по принцип е длъжна да направи насрещно запитване до университета дали оттам е издадена дипломата.
"Ако дипломата има апостил - знак за достоверност, това за нашите експерти означава оригинална диплома, но въпреки това те са длъжни да си направят запитване и да проверят дали съответното училище е издало дипломата", каза Добрева.
Обясненията на Игнатов влизат в противоречие и с наредбата за държавните изисквания за признаване на придобито висше образование в чужбина, по която работи комисията. Според чл. 10 първата стъпка в процедурата е "проверка на автентичността на документите", а според чл. 12 дипломата може да не бъде призната, ако "след извършване на проверка се установи, че висшето училище не е издало представения документ, удостоверяващ завършено висше образование".
Министерството обясни, че при "проверката за автентичност" се разчита, че документите за дипломата са легализирани и имат т.нар. апостил. И само ако са налице "основателни съмнения", се прави изрична проверка. В случая с Илиева явно не е имало съмнения.
"Нашата агенция е проверила има ли такъв университет, дали всички знаци по тази диплома му съответстват", каза още Игнатов, изпадайки в поредно противоречие, тъй като според берлинския институт са фалшифицирани именно основните "знаци" - печатът и подписът на ректора.
"Оригиналният ни печат не е клеймо, а специален печат", каза за в. "Труд" пресаташето на университета Гизела Хютингер. Което означава, че ако наистина е била направена проверка за съответствие на знаците, разликата в дипломата на Илиева е щяла да бъде забелязана.
На въпрос спокоен ли е, че другите дипломи, легализирани от министерството, са редовни, Игнатов отговори: "Аз мога да бъда спокоен единствено дали е спазена процедурата. Досега процедурата не включва проверка дали дипломата е фалшива или не." По думите му отговорността за фалшивата диплома е единствено на Калина Илиева.
Описаната крайно облекчена процедура за легализация на дипломите породи и друг въпрос - на какво тогава се дължи обичайното й бавене с 3 до 8 месеца, въпреки че по закон трябва да приключи в едномесечен срок.