ГЕРБ и “Атака” твърди за служебния избор на районните кметове

Архив Варна

30-11-2010, 14:07

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

ГЕРБ и подкрепящите ги безусловно националисти от “Атака” останаха твърдо на позицията си районните кметове в София, Пловдив и Варна вече да не бъдат избирани, а да се назначават от общинските съветници по предложение на кмета на общината.

Във вторник на извънредно заседание на правната комисия представителите на ГЕРБ и "Атака“, одобриха на второ четене текстове от проекта на Избирателен кодекс, който предвижда премахването на прекия избор на тези кметове. Така бе отхвърлено предложението на ДСБ за запазване на прекия мажоритарен избор на т.нар. малки кметове.Срещу  премахването на прекия избор се обявиха освен Синята коалиция и БСП,  Асоциацията на българските градове и региони, редица неправителствени организации и наблюдатели.

При обсъждането Екатерина Михайлова (ДСБ) отново заяви, че прекият избор "предполага много по-висока отговорност, а назначаването - пазарлъци“. Мая Манолова от БСП пък предупреди управляващите, че правят стъпка назад.

Павел Димитров (ГЕРБ) им възрази с аргумента, че при досегашния пряк избор, ако даден районен кмет не върши работа, той не може да бъде освободен, докато ако бъде назначаван, ще е възможно да бъде отстраняван.

Комисията на Искра Фидосова (ГЕРБ ще провежда през седмицата извънредни заседания, за да бъдат одобрени текстовете от обемистия проект на избирателен кодекс..

На първо четене в пленарната зала преди две седмица депутати от десницата, както и от БСП и ДПС, определиха законопроекта на ГЕРБ като "компилация“ от всички съществуващи закони за различните видове избори и запазване на досегашното "статукво”. Една от основните им критики е именно за премахването на прекия избор на районни кметове, както и за планираното намаляване на общинските съветници.

Възраженията им бяха и срещу това, че не се премахва имунитета на кандидатите за депутати, срещу факта, че не е предвидено прекъсване на практиката за формиране на местни бизнес коалиции, както и на корпоративния вот. Критики бяха отправени и по отношение на гласуването зад граница, което реално не се променя, както и за невъвеждането на електронно гласуване навсякъде, а само експериментално в малко секции и мн. др.

Текстът, свързан с намаляване с 20 процента на общинските съветници, беше отложен за следващо заседание на комисията, тъй като ГЕРБ най-вероятно ще ревизира позицията си и ще намали до минимум този процент за малките общини.

Прието обаче беше изискване за 12-месечна уседналост за местни избори - срок, който за вота догодина ще бъде 10 месеца, тъй като кодексът вероятно ще бъде приет след Нова година, когато свършва и ваканцията на депутатите.

По предложение на "Атака“ бе приета промяна, която предвижда избори да се