1 декември – Световен ден за борба със СПИН. "Презерватирай се"!

Архив Варна

30-11-2010, 23:26

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Повече от 33 милиона души по целия свят живеят с вируса на ХИВ, в България има около 4000 заразени.

Според данни от последния доклад на Програмата на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS) от 2009-а за разпространението на ХИВ, броят на хората, живеещи с ХИВ, по света през 2009 г. е 33.3 милиона души.

От тях 30.8 милиона са възрастни, в това число 15.9 милиона жени, а 2.5 милиона е броят на децата под 15 годишна възраст.

Около 90 % от носителите на вируса живеят в развиващите се страни, като 2/3 от заразените са в Африка, южно от Сахара.

Ежегодно за борба срещу СПИН се заделят около 18 милиарда долара, като 90 % от тези пари се насочват за развиващите се страни.

В момента по света се изразходват 2.6 милиарда долара за образователни програми, свързвани с предпазването от СПИН.

Според статистиката на СЗО на всеки 12 секунди един човек се заразява със смъртоносния вирус, а на всеки 16 по един болен от СПИН умира.

Като цяло броят на новите случаи на ХИВ-инфекция по света е намалял с 20 % през последните 10 години, като това намаление е с повече от 25 % в 33 държави, 22 от които в региона на Африка на юг от Сахара.

В седем държави обаче, предимно в Източна Европа и Централна Азия, се отчита увеличаване на новите случаи на ХИВ-инфекция с 25%.

В Източна Европа и Централна Азия броят на хората, живеещи с ХИВ, почти се е утроил за периода от 2000 до 2009 г. – от 530 000 на 1.4 милиона, от които 18 000 деца. Продължават да се увеличават и смъртните случаи в резултат на СПИН – 76 000 през 2009 г. сравнено с 18 000 през 2001 г. – четирикратно нарастване.

България

По данни на Националния център по опазване на общественото здраве (НЦООЗ), към 25 ноември 2010 общият брой на регистрираните ХИВ позитивните в България е 1 252, а новорегистрираните са 143.

Реалният брой на инфектираните хора обаче е около 4000, сочат изчисленията на системата за научна оценка и прогноза на епидемията, разработена от UNAIDS.

Разликата в броя се дължи на продължителното отсъствие на видими симптоми при болестта - между 5 и 10 години. По тази причина една значителна част от хората не знаят, че са инфектирани.

Над 65 % от тях са били открити в 19-те КАБКИС (Кабинети за анонимно и безплатно консултиране и изследване на ХИВ) и от неправителствени организации, развиващи превантивна дейност сред уязвимите групи.

Особено тревожен е фактът, че над 52 % от новорегистрираните са млади хора на възраст между 15 и 29 години.

Всички дейности по превенцията и лечението на болестта у нас се осъществяват със съдействието на Програма “Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” към Министерство на здравеопазването.

Основната й цел е да допринесе за намаляване на новите случаи на инфектиране с ХИВ и подобряване на качеството на живот на хората, живеещи с ХИВ.

“Презерватирай се”

От 1 декември тази година до 15 май 2011 г. ще се проведе национална АНТИСПИН кампания “Презерватирай се”.

В рамките на този период кулминационните събития ще бъдат - около 1-ви декември, Световен ден за борба със СПИН.

Около 14 февруари 2011 г. – Свети Валентин, Ден на влюбените и около 15 май 2011 г. – Ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН.

Националната АНТИСПИН кампания “Презерватирай се” се организира за седма поредна година по инициатива на Програма “Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” към Министерство на здравеопазването и Коалиция “АНТИСПИН”.

Кампанията е насочена приоритетно към младите хора, а целта й е да популяризира безрисковото сексуално поведение, употребата на презервативи, както и толерантното отношение към хората, живеещи с ХИВ.

Мотото на кампанията “Презерватирай се” цели чрез игра на думи по оригинален начин да привлече вниманието на младите хора, да ги провокира и да им напомни да се предпазват.

Това е от особено значение, като се има предвид, че според статистиката половината от младите хора у нас започват да практикуват секс на 16-17 години. Приблизително 40 % от тях съобщават, че не използват презерватив при първия си полов контакт.

Повече за кампанията и за планираните инициативи около 1-ви декември прочетете тук.