Красимир Узунов: Семейните фирми са най-гъвкави в кризата

Архив Варна

01-12-2010, 06:10

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Интервю с варненския общински съветник

Красимир Узунов публикува днес "Стандарт". Във визитката към него четем: Красимир Узунов е сред доказаните имена в родния бизнес. Прави първите крачки в зората на демокрацията с две стари копирни машини. Оттогава до днес семейната му фирма "Интерсервиз Узунови" е една от най-добрите в своя бранш. Името на Узунови нашумя през последните години, когато фирмата му инвестира в изграждането на една от най-красивите сгради МОЛ-Варна, а след това, предчувствайки надигащата се криза, много предвидливо успя да го продаде. Сега "Интерсервиз Узунови" се насочват към енергетиката и електрификацията по най-нови енергоспестяващи технологии. Оттам тръгва и разговорът ни с Красимир Узунов.

- Г-н Узунов, неведнъж сте казвали, че първият в бизнеса печели. Сега започвате една инвестиция от 12 млн. евро във фотоволтаичен парк, но май този път не сте първи?
- У нас има около 300 проекта за създаването на соларни паркове - да! Но трябва веднага да кажа, че 98% от тях са спекулации на собствениците на земи. Просто искат да ги продадат по-скъпо с проекти за соларни паркове. И много от тях не могат да си представят, че ще преминат 38 административни процедури, за да ги осъществят. Те нямат средства да ги изградят. Чуждите инвеститори пък все още са предпазливи, а у нас масово се строят ветрогенератори, в което няма нищо лошо.

- Не е ли рисковано, щом чуждите фирми с възможности изчакват?
- Аз съм за премерения риск. Пускаме парка, преди да излезе новият закон за възобновяемите източници, който ще определя и цената на електроенергията. Според стария можеше да се свали цената на електроенергията до 5% на година, според това какво решава ДКЕВР. И чужденците не искат да рискуват. Ние обаче знаем, че рано или късно новият закон ще влезе в сила и тогава ще сме много напред.

- Чуждите инвеститори се опасяват от липсата на правила?
- На среща на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България с Бойко Борисов го помолих - да има правила за бизнеса, които да се обявят и спазват от всички. Това вече се прави. И трябва да отбележа, че един от малкото хора у нас, който спазва обещанията си към нас, е премиерът. Според него "Лош, хубав, новият закон ще влезе в действие!".

- Как се оцелява по време на криза? Може ли да се ползва моделът "Узунови"?
- Рецепти не раздавам! Искам да кажа обаче, че нашата фирма е член на Асоциацията на семейния бизнес - с председател собственика на "Адрес" Христо Илиев. Въпреки че през годините многократно се разраснахме, ние си оставаме семейна фирма, в която работим аз, съпругата ми и двете ми деца. 80 на сто от бизнеса в Европа се прави от фамилни фирми, които дават около 45% от БВП на страните си.

- И все пак как оцеляхте в тази криза?
- За да съм честен, ще кажа, че оцеляхме затова, че семейството реши през 2006 г. да инвестираме в изграждането на МОЛ-Варна, а през 2007 г. - да го продадем, като изпреварихме кризата. Сделката стана благодарение на финансовия шеф на фирмата, г-жа Узунова. На мен лично не ми се продаваше, но този ход се оказа печеливш. Синът ми Боян пък изгради в The Mall в София най-голямата зала за забавления "PlayGround". И сега го канят да развива дейността си и в други молове. Това е инвестиция за 3,5 млн. лв. и също е успешен антикризисен ход, защото е новаторски и първи в този бизнес. Другият човек е дъщеря ми Ралица, която завърши икономика в Лондон и категорично настоя да си платя всички данъци и да направим сделката за МОЛ-а с нашата, а не с офшорна фирма. Нищо че ставаше дума за много пари, милиони. Друг пример е оборудването на залата за забавления. Слагахме дозиращи апарати за напитките и при инсталирането техниците питаха - на колко да ги настроят. Ами, ако пише 100 грама - на 100! Което хвърли в смут всички...

- Значи младите поемат нещата в свои ръце?
- Има какво да научим от младите, но решенията при нас се вземат от всички, от цялото семейство. За продажбата на МОЛ-а помогна и инициативата на държавата да въведе корпоративния данък. Скоро бях канен да говоря на конференция за предприемачеството "Старт ъп" пред завършващи студенти във Варна. Те питат: "Какво е успешен бизнес?" Аз пък помолих да вдигнат ръце онези, които искат да плащат данък, който е 10%. Настана суматоха, мнозина се споглеждаха, вдигаха рамене в недоумение, но малцина се осмелиха да си вдигнат ръцете. Тогава им казах: "Който не иска да плаща данъци, да не започва бизнес!" Рано или късно ще свърши зле! Когато им разказах как съм започнал работа с 2 копирни апарата, никой не му се искаше да повярва, че съм стигнал до това ниво. Но бях първи в тази държава с едно копирно ателие.

- Защо "боледува" бизнесът в България?
- Истината е, че навсякъде е много тежко и за всички. Но аз рецепти наистина не давам - всеки оцелява по свой път. Дразня се обаче от тези, които демонстрират с парите си. Ние работим по 18 часа. Съпругата ми става в 4 ч сутринта и отива на зеленчуковата борса. Няма как да си губи времето по барове, дискотеки и партита. Успешният бизнес трябва да е прозрачен, с ясен произход на парите и с платени данъци. И да се прави с труд, знания и нюх.

- Накъде ще поеме "Интерсервиз Узунови" през следващите години?
- Не преставаме да търсим нови ниши, нещо интересно и непознато досега. Основното обаче остава високоволтаичният парк, който ще произвежда 5 мегавата електричество. Ако всичко върви според предвижданията, след това ще повторим "упражнението" с още 3 соларни парка със същия капацитет, за да достигнем производствена мощност от 20 мегавата. Освен това, по моя инициатива, кметът на Варна Кирил Йорданов започна подмяната на 186 осветителни тела от летището до центъра на града - отсечката, която се открива на 2 декември. Това е първият много добър партньорски проект между SHARP и община Варна за внедряването на най-новата енергоспестяваща LED технология. И е факт след подписаното споразумение за публично-частно партньорство между община Варна и "Интерсервиз Узунови" - компанията ексклузивен представител за страната ни на японския технологичен гигант SHARP.

- Какво печели общината от сделката?
- С новата технология разходите за електроенергия падат с 45%, а за поддръжка - с над 90%. Лампите пък "живеят" над 15 г. Сега Варна харчи около 5 млн. лв. годишно за електроенергия. След инсталирането на модерните 6226 лампи за 15 г. ще се спестят над 15 млн. лв. По същата технология ще подменим и уличното осветление в София.

- Разбрах, че имате оферта и към здравното министерство?
- Да, и по този повод направих конкретно предложение на здравния министър при гостуването му тези дни във Варна. Нашата МБАЛ "Света Анна" има само една съвременна сграда. Останалите са на доизживяване - стари и грохнали. Предлагам да ги съборим всички. И да изградя съвременна сграда с разгърната площ от 14 000 кв. м, каквато град като Варна заслужава. В замяна искам част от терена, но не за да построя МОЛ или да си вдигна къща. А да направя студентски общежития. Липсата на кампус е друг голям минус за града ни. А някой трябва да мисли и за младите хора. Подобна идея споделих и в разговор с кмета на София Йорданка Фандъкова, която веднага я прие. Сега остава да видим реакцията на здравното министерство. Ако кажат, че не става, ще искам да знам защо. Ако пък са съгласни, стискаме си ръцете и започваме работа.
Добромир Радушев