Избрани Новини
"Сега": София искала най-строги наказания за Москва заради войната с Грузия
България подкрепила изключване на Русия от Съвета на Европа и прекратяване на отношенията НАТО-Русия, става ясно от "Уикилийкс", пише в. "Сега".
България е настоявала за най-строги санкции срещу Русия заради военния конфликт с Грузия в Южна Осетия през лятото на 2008 г. Това става ясно от разсекретени американски дипломатически грами, огласени от сайта "Уикилийкс". В документите, разпространени вчера от руското електронно издание "Руски репортер", американски дипломати докладват в Държавния департамент, че България подкрепя инициатива за изключване на Русия от Съвета на Европа и застава зад искането за суспендиране на работата на Съвета НАТО-Русия. По това време на власт у нас е тройната коалиция.
"В качеството си на председател на Съвета на Европа Швеция ще се опита да получи подкрепата на други членове на организацията срещу Русия и ще се опита в следващите месеци да я изключи от организацията", се казва в документ на американското посолство в Стокхолм след среща с високопоставен шведски дипломат. За това Стокхолм имал явната подкрепа на САЩ. Според разсекретената шифрограма Швеция, заедно с Великобритания, Белгия, Дания, балтийските страни, Словения, Словакия и България са искали твърда позиция със "силна реакция" на ЕС срещу Русия. На противоположна позиция били Франция, Германия, Ирландия, Холандия, Малта и Кипър, които са смятали, че главната цел е постигането на примирие между Грузия и Русия. В крайна сметка инициативата на Швеция не се увенчава с успех.
От друг разсекретен от "Уикилийкс" документ става ясно, че когато страните от НАТО се събират на извънредна среща заради началото на руско-грузинския конфликт на 11 и 12 август 2008 г., Латвия, подкрепена от Естония, Литва и Полша настояват НАТО да прекрати всички дейности на Северноатлантическия съвет с изключение на евентуални разговори, които биха довели до прекратяване на конфликта. България веднага харесва предложението, пише в грамата. Работата на Съвета НАТО-Русия в крайна сметка бе прекратена и за пръв път оттогава преди няколко седмици в Лисабон съветът заседава на високо равнище.
Междувременно основателят на сайта "Уикилийкс" Джулиан Асандж се оказа най-издирваният човек в света, предадоха агенциите. Два дни след като сайтът му разпространи секретни дипломатически шифрограми на САЩ, Интерпол официално обяви, че търси Асандж (39 г.). Интерпол издаде т.нар. червена бележка за Асандж. Тя не е равносилна на заповед за арест, а е искане за съдействие към полицейските служби на 188-те страни - членки на Интерпол, при издирването на лица, заподозрени в извършването на престъпления. Преди време властите в Швеция издадоха заповед за ареста на Асандж, след като две жени го обвиниха в изнасилване. Той категорично отхвърля обвиненията.
Бившият кандидат за президентската номинация на Републиканската партия Майк Хъкаби призова виновникът за изтичането на над 250 хил. секретни дипломатически документи на САЩ да бъде екзекутиран, писа американският в. "Политико". Той призова човекът, разсекретил толкова много документи, да получи най-тежкото възможно наказание по обвинение в държавна измяна.
Триумф
Освобождаването на българските медицински сестри в Либия дава повод за телеграми с леко подигравателен тон от страна на американските дипломати. Това разкриват разсекретените от "Уикилийкс" шифрограми, цитирани от в."Монд". "Елисейският дворец възприема това като голям дипломатически триумф и Саркози е много щастлив от "колосалния успех" на либийската си инициатива", пише в една от грамите.
Първата визита на Саркози в САЩ през ноември 2007 г. става повод за дълги подгряващи телеграми. Дипломатите предупреждават, че във Франция "образът ( на правителството) като добре смазана машина е пострадал, откакто Саркози наказал на няколко пъти членовете на екипа си включително и премиера."
Това са първите коментари, които представят Саркози като "честолюбив и авторитарен". В тях се отбелязва също, че вътрешното равновесие на президента може би е разклатено от "скорошния му развод": "Лично Саркози говори за своята зависимост от Сесилия, "моя сила и моя Ахилесова пета", както сам се изразява". Американските дипломати в Париж предупреждават Вашингтон, че г-н Саркози е "много раздразнителен", но смятат, че "ще успее да се съвземе". По-късно, след запознанството му със супермодела Карла Бруни, американските дипломати отбелязват неговия "непрезидентски" стил и "увлечението му по пайетите".