"Сега": Медиите са най-опасният враг в етичния кодекс на МО

Архив Варна

03-12-2010, 05:52

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Чиновниците от МО получиха ценен съвет за борба с корупцията - ако решат да се корумпират, поне да не ги хванат.

В новия етичен кодекс на цивилните и униформените е записано, че е добре всеки да си зададе въпросите: тези връзки или взаимоотношения могат ли да излязат на светло, да бъдат отразени в медиите или да представляват свободно достъпна информация в рамките на организацията и основателен ли е изборът на действие.

Кодексът е в сила от два дни, а от вчера специалисти от НАТО влязоха на проверка в МО, за да оценят антикорупционните практики в сферата на отбраната. Експертите ще разследват случая със зам.-министъра Валентин Радев, който все още е в ръководството на "Сдружение на специалистите по боеприпаси в България". Радев е напуснал шефското място, но е член на сдружението. Заместникът отговаря пряко за конкурсите за утилизация, както и за полигона "Змеево", на който частни фирми изпитват новите си боеприпаси. Именно те са и спонсори на сдружението.

Спецовете трябва да отговорят и дали е нормално в МО да работят цели семейства. Фрапиращ е случаят с новия постоянен секретар по отбраната Николай Милков. Преди да дойде в отбраната, съпругата му влезе в политическия кабинет на министър Аню Ангелов, за да не е на пряко негово подчинение.

ЕТИКА

Етичният кодекс определя като неприемливо приемането на подаръци или услуги с недвусмислено предназначение и които е възможно да повлияят на препоръките или решенията по неуместен начин. Дали даден подарък е оказал наистина влияние върху даден служител или не, е без значение при определянето на поведението като неприемливо, се посочва в документа. От служителите се очаква "да не приемат или улесняват приемането нито за себе си, нито за други лица на подаръци, пътувания, настаняване в хотел, оказване на гостоприемство, отстъпки, заеми или други облаги".