Избрани Новини
"Дневник": 455 000 лв. за проучване спортуват ли българите
Министерството на спорта ще финансира с 455 000 лв. социологически проучвания, за да разбере запознати ли са работещите българи с негативните последици от застоялия начин на живот, склонни ли са да го променят и дали се движат достатъчно, пише в. "Дневник".
Обществената поръчка, обявена чрез Държавен вестник, се финансира по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Тя е част от проекта на министерството "Никога не е късно за ново начало", за който ведомството на Свилен Нейков ще усвои 3 423 275 лв. евросредства, а целта му е да информира за и да пропагандира активния и здравословен начин на живот. Ще се популяризират масовият и аматьорският спорт като превенция на застоялия начин на живот.
Преди да започнат тези прояви обаче, министерството иска да събере данни до каква степен хората знаят, че застоялият начин на живот вреди. За национално представително проучване са заделени 155 хил. лв., се разбира от обявата.
То трябва да направи "анализ на степента на информираност на населението относно последствията за здравето от липсата на физическа активност и степента на готовност за промяна на нагласите за повишаване на физическата активност като начин за повишаване качеството на живот".
Допълнителни 300 хил. лв. ще бъдат изразходвани за "изследване и анализ на физическата дееспособност на лицата в активна трудоспособна възраст".
Определят се и специфични групи, които трябва да бъдат проучени - работници и служители със специфичен риск за здравето и с намалена двигателна активност, хора с високо наднормено тегло, хипертоници, както и такива със силно намалена двигателна дейност на работното им място.
Тук принципът е да се усвоят едни пари, коментира ръководител на социологическа агенция, пожелал анонимност. Както той, така и негов колега от друга агенция определиха сумата за проучванията като твърде завишена, дори абсурдна.
Според единия от социолозите цената е поне с 30% по-висока дори и от скъпите изследвания, при които се проучват няколко специфични групи, а не се прави общо национално проучване. Колегата му определи цената в пъти по-висока от обичайната дори ако министерството очаква проучването да се концентрира върху три или четири групи.
Компаниите, които кандидатстват за поръчката, биха могли да дадат и по-ниска цена, но практиката е те да се ориентират спрямо обявения от възложителя таван.
Спорен е и смисълът да се дават пари за подобни анализи. Според експерт тази информация е налична в различни регистри - в Министерството на здравеопазването например имат данни за затлъстяването на нацията. Изходът от подобни проучвания също е ясен - хората затлъстяват, не се движат и въпреки че знаят рисковете, не предприемат мерки.
Официалното обяснение на министерството пред "Дневник" постави допълнителни въпроси. Оказа се, че сумата за изследванията е "определена от фирма, която е спечелила обществена поръчка и е извършила съответните проучвания за определяне на средствата по отделните пера от цялостния бюджет по проекта "Никога не е късно за ново начало".
От ведомството на Нейков уточняват, че средствата по тази програма могат да бъдат използвани само за нея и няма как да се пренасочват към други дейности. Не се разбира обаче защо в програмата са планирани проучвания, а не се заделят средства за изграждане на спортни площадки, които да дадат възможност за активен живот.
"Предстоящите проучвания са необходими заради спецификата на проекта, а и проблемът с работниците и служителите със силно намалена двигателна активност не е изследван скоро в България", казват от министерството.
Те щели да послужат като база за разработване на Национална информационна кампания за лицата в активна трудоспособна възраст, тематични прояви, насочени към най-застрашените рискови групи, и т.н.
Методиката за социологическите проучвания била разработена от екип начело със зам.-ректора на Национална спорта академия "Васил Левски" проф. Даниела Дашева.
Използването на евросредства за обществени поръчки със съмнителна стойност и ефект не е новост за държавните ведомства.
Министерството на икономиката например обяви търг за изработката на национален туристически сайт за над 2 млн. лв., отпечатване на 320 хил. рекламни брошури за 7.8 млн. лв., анализ на сегашното състояние на съществуващите туристически информационни центрове и изготвянето на обща визия за 637 хил. лв. и др. Проектите се финансират от програма "Регионално развитие".