Избрани Новини
"Стандарт": Само 10 часа са делели пленниците в Духлата от смъртта
По-малко от половин ден живот е оставал на седмината пещерняци, преди да бъдат удавени в тесните и кални подземни галерии, ако природата не се беше смилила и дъждът не беше спрял.
Както "Стандарт" писа подробно, 7 човека, сред които три деца, едва оцеляха след 48-часово инфарктно приключение в най-голямата пещера у нас. За тяхното спасяване помогна и премиерът Бойко Борисов. Истинско чудо е, че оцеляха.
Сега, когато всичко свърши, мога да го кажа. Но тогава нямахме право и да си помисляме за такъв вариант, защото в подобни ситуации най-важното е да се опазят вярата и силният дух. Това заяви вчера за "Стандарт" Юлий Глушков, който участва в спасителната операция по изваждането на седмината от пещерата.
Обикновено нивото на водата в Духлата е 20-30 см. По време на пороя обаче Струма преля, нахлу през затлачените пробиви в скалите и навлезе с бясна скорост в пещерата. Нивото на водата на места стигна цели 8 метра, което е близо 40 пъти над обичайното. Фучейки и блъскайки се в различните по височина подземни галерии, на места тя е придобила убийствена сила и скорост. Представете си нещо като цунами от холивудски филм и няма да сбъркате, разказа Юлий.
Когато разбрали какво се случва, пещерняците са се върнали назад и това е бил най-лошият вариант, категоричен бе шефът на спасителния отряд към Федерацията по спелеология Трифон Даалиев. От друга страна обаче, седмината извадили късмет. Почти не допускахме, че са в средната част на Духлата и предполагахме, че са при галериите до изхода. Затова и всички до последно мислехме, че ще можем да ги извадим призори в понеделник, разказа Даалиев. Можели са да останат в залите, там щяха да са в безопасност. Необяснимо е, че не са го направили, каза още спасителят. Според него по обратното трасе групата е била заклещена в тесни процепи, където е можело да бъдат удавени от реката.
При поредното влизане в подземията спасителите пробили тунел в един от пясъчниците, защото единственият път напред е бил под вода. Излизайки от другата страна, неочаквано попаднали на седмината. Даалиев получи чудесен подарък с откриването им живи и здрави, коментираха колеги на Трифон. Миналата неделя той имал рожден ден.
Не очаквахме, че ще има порой, мислехме, че само ще ръми, призна вече на свобода Петър Петров. Перничанинът, който сега живее в Карлово, е спелеолог и е един от организаторите на експедицията. Със себе си взел и 11-годишния си син Емил. Пълна глупост е влизането им в Духлата при опасност от порой, коментираха обаче пещерняци. Те се чудят как опитен водач като Ивайло Чичев, който отлично познава най-дългата и опасна пещера в България, е вкарал хора при сериозен риск, при това и деца. Вчера цял ден перничанинът държа телефона си изключен и на практика остана единствен от групата, който се въздържа от коментар. Спасителната операция беше уникална в световен мащаб подчерта Юлий Глушков.
Почти всички, които дойдоха да помагат, бяха доброволци. Наистина имаше вероятност за най-лошото, защото в един момент кислородът свършва. "Всички си го мислехме, но никой не обели и дума. Добре е, че са били сравнително добре подготвени пещерняци и са носили от т.нар. спасителни фолиа. Това е нещо, условно казано като дъждобран, който пази температурата на тялото", обясни Глушков. В критичния момент шефът на спасителния екип Атанас Русев взел ключовото решение, а именно да се разширят изворите, през които водата излиза от пещерата. Много важна подкрепа дала Мария Златкова, изследовател на пещерата, която обяснила на спасителите откъде да минат. Междувременно първият екип стигнал до бедстващите и им занесъл неща от първа необходимост, като дрехи, примус, фенери. Той е бил воден от Ивайло Каушев и Яни Макулев. През това време няколко машини на турската "Мапа Дженгиз", която строи магистрала "Люлин", къртеха скалите, за да изтече водата. В крайна сметка успяхме, но те наистина бяха само на часове от смъртта, подчерта Юлий Глушков. Той за втори път спасява човешки животи в Духлата, като първият беше само преди 2 години.