Избрани Новини
ИТ спецът трябва да пита "Защо?"
Най-добрите изучават проблема, а не прибягват до готови решения
Обикновено ИТ специалистите са критикувани най-често за това, че постоянно казват "не".
Много по-рядко те са упреквани, когато казват "да", вместо "възможно е".
Но най-рядко ИТ експертите задават въпроса "защо?", когато общуват с колеги или партньори.
Практиката обаче показва, че най-добрите специалисти, способни да отстраняват проблеми и да оказват техническа поддръжка, винаги първо питат какво се е случило, а не прибягват до готови решения, пише британското издание silicon.com, цитирано от TechNews.bg.
Рестартирането на компютъра може да помогне да се отстрани даден проблем, но ако не се разбере защо той се е появил, няма никаква сигурност за безпроблемна работа в бъдеще.
Архитектурата, предложена от един ИТ гений, гарантира, че системата може да поддържа своята зададена цел, да осигури ръст и развитие на тази цел. Успехът не се измерва с алгоритмите, а с повишената производителност и точността на изпълнение на ежедневните задачи.
Съвременният CIO (директор на ИТ отдел) не трябва просто да казва на служителите какво да направят, а защо да го направят. И още по-важно, да ги обучава защо да бъде изпълнено едно или друго действие.
Много служители са равнодушни към това, което става около тях. Те просто виждат списъка със задачи, който им се спуска, и изпълняват следващата по ред, без дори да се срещат с хора и да разберат тяхната мотивация. Голямо разочарование е когато ИТ специалистите не осъзнават, че работата им е ценна и прави живота на хората по-лесен.
Друг голям проблем е, че бизнесът не разбира ценността на ИТ отдела и не споделя своите идеи с него, за да могат и ИТ специалистите да допринесат за решаване на проблемите. Ориентирането на ИТ дейността към бизнеса означава да се зададе въпросът "защо" и дори "а защо не?".