Избрани Новини
Парламентът отхвърли президентското вето върху Закона за Сметната палата
Ветото на президента върху текстове от новия Закон за Сметната палата бе отхвърлено с гласовете на 134 депутати от ГЕРБ, "Атака" и "Синята коалиция, които са вносители на проекта, както и трима независими.
"Против" бяха 39 народни представители от БСП и ДПС. От левицата обявиха, че ще сезират Конституционния съд за новия закон за Сметната палата.
Спорни според президента са два текста.Първият предвижда съставът на Сметната палата да е от председател и двама зам.-председатели, с което, според мотивите на вносителите, се възприема моделът на едноличен ръководен орган от типа "генерален одитор", който е разпространен в страните от ЕС.
Вторият спорен текст предвижда председателят на Сметната палата да може да поиска в одитния доклад освобождаване от длъжност на лице, което носи управленска отговорност и вследствие на негово действие или бездействие е допуснато нарушение на закон или не са изпълнени дадени от Сметната палата препоръки. Според Първанов тази разпоредба е формулирана твърде общо, тъй като управленска отговорност у нас носят и конституционно установени органи и разпоредбата би засегнала и кръга от длъжности, освобождаването от които е изрично уредено в основния закон.
Според Мая Манолова от БСП законът е абсурден, антидемократичен и противокоституционен и създава едноличен, безконтролен и политически зависим орган. Според нея одитите ще се затварят в кабинета на председателя на управляващата партия и премиера. "Прекратяването на мандата на председателя на Сметната палата не е обикновена политическа метла на ГЕРБ, а грубо нарушаване на правото на европейската общност", счита тя.
Манолова посочи, че одитната институция според новия изборен кодекс предвижда Сметната палата да издава удостоверения на партиите за регистрация в ЦИК за участие в изборите. "Представете си този орган, зависещ само от ГЕРБ, какви удостоверения и на кого ще издава", каза Манолова. Тя критикува и възможността, дадена на Сметната палата за първи път, да предлага за освобождаване изборни длъжности, като кметове и добави, че с всички посочени от нея аргументи те ще сезират Конституционния съд.
Манолова допусна , че с отпадането на по-строгите изисквания за образование и професионален опит за бъдещия председател на одитната институция, подходящи за поста стават няколко провалени министри от кабинета на ГЕРБ.
От ДПС заподозряха "Синята коалиция", че подкрепя този закон, заради място на зам.председател в палатата.
Според председателя на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянов(ГЕРБ) с този закон се изчистват слабости, посочени от ЕК, за да се превърне Сметната палата в професионален и силен орган. По думите й колегиалният модел на управление е залегнал в законодателството на малко страни от ЕС.
За успеха на реформирането на Сметната палата е важно да се направят професионални назначения, подчерта съпредседателят на "Синята коалиция" Мартин Димитров. Блокирането на най-работещата контролна система е най-добрият пример за взаим одействие между БСП и президента Първанов, смята той.