Избрани Новини
"Сега": Хотелиери и превозвачи в шок от затварянето на път Е79
Туристическият бранш в Югозападна България е изправен пред опасност от фалит заради прекъснатия в района на Кресненското дефиле главен път Е-79.
Само за няколко дни резервациите в Сандански например са се сринали наполовина, а в някои хотели са напълно отменени. В същото време превозвачите се оплакват, че заради обходните маршрути превозите са се оскъпили с 10%.
"Не сме правили конкретни изчисления на загубите, но 20-30% от резервациите за студентския празник са отменени", оплака се Илия Пасков, председател на Сдружението на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите в Сандански. Масово се отказват и почивките за уикенда. Компаниите директно отменяли и вече предплатени резервации за фирмени обучения и семинари, разказа Пасков. В много хотели са отменени резервации чак до 20 декември, направени още преди 2-3 месеца.
Вчера регионалният министър Росен Плевнелиев за пореден път обеща пътят през дефилето, отнесен от пороите през уикенда, да бъде възстановен за десетина дни. Заетите в туристическия бизнес обаче се опасяват, че ако обещаният срок не се спази, ситуацията ще стане много тежка. В момента заради обходните маршрути пътуването от София до Сандански и Мелник може да трае към 8 часа и това със сигурност ще накара много хора да не се възползват от резервациите си. Градчетата дори могат да се окажат напълно откъснати от света, ако падне сняг, защото при тези обстоятелства пътят през Катунци традиционно се затваря.
Себестойността на курсовете на всички превозвачи се увеличи с 10%, заявиха вчера от Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ). Оттам заявиха, че нямат претенции към никого, тъй като съзнават, че е възникнало форсмажорно обстоятелство. Засега не е мислено за увеличение на цените на билетите за автобусните превози въпреки удължаването на пътя. Движението обаче е доста затруднено и придвижването става много бавно, което още повече увеличава загубите, коментира шефът на "Български транспортен холдинг" Койчо Русев.
КОНТРА
"Пътната агенция няма да се закрива, това е много важна институция, която строи магистрали", обяви вчера регионалният министър Росен Плевнелиев. Той не скри, че е жегнат от публикацията на в. "Сега" преди два дни, когато нашият специален пратеник в Брюксел цитира оценката на източник от Еврокомисията, че пътната агенция (АПИ) бави проектите и действа неефективно. "В Брюксел няма неназован източник, това е най-прозрачната европейска институция, когато има нещо да каже, казва го в прав текст. Неназован източник за мен е може би някоя служителка в някоя тоалетна, или не знам какво. Извинявайте, това е абсурд", изпусна си нервите Плевнелиев.
Все пак министърът призна, че и той самият не е напълно доволен от работата на пътната агенция. Но това не означавало, че АПИ ще бъде закрита. "Агенцията съществува от 1880 г., вече 130 години, и ще я има. Сега някой говори, без да се позовава на източници, че тази агенция с 1600 души ще бъде закрита - това е пълен абсурд, каза още Плевнелиев.
Всъщност точно АПИ съществува едва от две години. Преди нея имаше НАПИ, пътен фонд и Главно управление на пътищата. Всички досегашни промени са предизвикани заради неефиктивност, мудност и корупция в системата.