Избрани Новини
Парите за спешна помощ намаляват двойно за догодина
Парите, давани на болниците за спешните случаи, ще бъдат два пъти по-малко през 2011 г.
Въвеждат се т.нар. „глобални бюджети”, а не както досега се плащаше на лечебните заведения на преминал пациент. Целта е да се намали броят на хората, на които се оказва помощ в болниците, като те бъдат пренасочени към дежурните денонощни кабинети в извънболничната помощ. Тези кабинети ще започнат да работят от началото на следващата година, обяви в петък зам.-министърът на здравеопазването д-р Михаил Зортев.
Глобалните бюджети ще отчитат броя на населението, обслужвано от дадена болница. Директорите на болници пък ще трябва да се вместват и в тези бюджети, както в делегираните.
Лекарите от спешните портали в болниците вече ще трябва да се придържат стриктно към медицинския стандарт по спешна медицина и по-леките случаи да бъдат пренасочвани към извънболничната помощ. За целта по думите на Зортев спешните 24-часови кабинети на семейните лекари ще получат 9 млн. лева.
Хора, нуждаещи се от спешна помощ в болниците, няма да бъдат връщани и виновните за това ще бъдат наказвани, обещават от здравното ведомство. Практиката на делегираните бюджети обаче вече показа, че от страх да не похарчат повече пари болниците връщат пациенти и си ги прехвърлят една на друга.
От следващата година онколекарствата за пациентите на химиотерапия ще се купуват чрез търгове директно от болниците. Тази дейност сега се извършва от здравното министерство, но от 1 март ще се поеме от лечебните заведения като дотогава медикаментите ще се подсигуряват от министерството, а болниците ще имат време да организират търговете.
Целта е да се намали срокът, за който препаратите достигат до пациентите. Средствата за осигуряване на медикаментите ще се разпределят на базата на лекуваните пациенти през изминалите години, както и на заявките на лечебните заведения за 2011 г. Общият бюджет за медикаменти за онкологични заболявания за следващата година е около 110 млн. лв. или с 12% повече отколкото за тази. При нужда в средата на годината ще се извърши преразпределение на средствата съобразно нуждите на лечебните заведения, заявиха от министерството.
Ще бъде определен списък с лекарствата, които лечебните заведения трябва да купуват, и то на цени не по-високи от договорените от министерството за 2010 г. Не е ясно обаче как ще стане това, след като сега министерството купува много по-големи количества лекарства, отколкото болниците ще поръчват поотделно.
Министерството прехвърля част от медикаментите и на Здравната каса – лекарствата за редки заболявания, съпътстващата хормонална терапия при някои онкологични заболявания и поддържане на пациентите след трансплантация.Занапред министерството ще осигурява медикаменти само за лечението на инфекциозни заболявания – СПИН и туберкулоза, ваксини по задължителния имунизационен календар, радиофармацевтици, медицински изделия по закона за кръвта и кръвните продукти.