Избрани Новини
Посочиха слабостите на синята зона в Добрич
Административният съд посочи слабите места на Наредбата, регламентираща синята зона в Добрич и на достъпен език мотивира своето решение да бъдат отменени някои от членовете й.
„Съгласни сме с вижданията за такава организация на движение в центъра на Добрич, която да отговаря на съвременните изисквания. Не искаме нашите мотиви да се тълкуват като конфронтация или остра реакция срещу това, което е въведено. Задължително е съвременният град да има организация за движение, която да улеснява гражданите и да защитава правата им", заяви на пресконференция председателят на Административния съд в Добрич Светлана Борисова.
Тя сподели, че задължение на съда е било да прецени доколко наредбата отговоря на законовите изисквания, а решението не трябва да се приема като реакция срещу въведението. Светлана Борисова посочи 5 слабости в Наредбата. Магистратите са на мнение, че няма подробни мотиви за въвеждането на Наредбата, които са необходими по Закона за нормативните актове. Те са категорични, че липсва финансова обосновка.
"Не е ясно какви са финансовите средства, необходими за въвеждането на синя зона, какви ще бъдат приходите от дейността, колко ще остане за издръжка на общинския сектор, каква ще бъде печалбата и оттам да се обоснове таксата за престой в зоната. При едно оспорване на размера на таксата, никой не може да отговори, включително и съдът, доколко тази такса е финансово обоснована", каза Борисова.
Друг проблем на наредбата за синята зона е, че не е спазено изискването на Закона за местното самоуправление - общинският съвет трябва да определи обхвата на синята зона, включително и графични схеми, а не кмета. Нарушение е и, че не са защитени правата на лицата, живеещи в близост до синята зона.
Като проблем Борисова подчерта, че никъде в Наредбата не е посочено изискването на чл. 99А от Закона за движение по пътищата, който във връзка с препоръка на ЕС въвежда унифицирани карти за инвалиди в целия съюз.
Административният ръководител на съда заяви още, че в наредбата не са залегнали и правилата за паркиране пред сгради с обществено предназначение. За пример тя посочи ДКЦ 1 и стоматологията.
Припомняме Ви, че първата инстанция реши да отмени кратковременното платено паркиране в синята зона, което бе въведено с общинската Наредба за организация на движението в Добрич. Отменена бе и възможността превозните средства да бъдат блокирани и премествани, а водачите им да бъдат глобявани.
Решението на Административния съд не е окончателно. То може да бъде обжалвано в 14-дневен срок пред Върховния административен съд. До тогава Наредбата за синята зона е в сила.