Затварят "Духлата" за туристи

Новините

11-12-2010, 13:46

Снимка:

CAVES.4AT.INFO

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Най-дългата пещера у нас – „Духлата“, ще остане недостъпна за масовия турист, след като преди дни там бяха блокирани няколко души и извадени след трудна спасителна операция заради пороите.

Това съобщи пред БТА Алексей Жалов, заместник-председател на Федерацията по спелеология. Обсъжда се изграждане на посетителски център в село Боснек, който да бъде свързан с монтирани в пещерата камери. Така туристите, без да влизат под земята, ще могат да наблюдават красотите на „Духлата“. Проектът обаче е само на идейна фаза, коментира директорът на РИОСВ - Перник, Пламен Ангелов.

Стар проект, предвиждащ превръщане на „Духлата“ в туристическа атракция, вече не е актуален. Той планираше да се използва съществуващ, макар и прокопан нелегално вход, чрез който да се достига до една от първите зали. Според експерти подобен акт би довел до нарушаване на екоравновесието и затова нерегламентираният вход в пещерата вече е зазидан.

„Духлата“ е рискова пещера и режимът на посещенията й ще стане още по-рестриктивен, коментира Жалов. РИОСВ - Перник, предвижда на входа да бъдат монтирани соларни камери, които да се включват автоматично при наближаване на хора.

В момента достъпът до „Духлата“ е контролиран от Природен парк „Витоша“, който е предоставил ключа от входа на пещерата на кметицата на Боснек Роза Панкева. Тя го дава само на групи с правоспособен водач. В специална тетрадка се записва часът на влизане, маршрутът, имената на хората и прогнозен час на излизане. Ако има забавяне, се предприема спасителна акция, както бе в случая със седемте блокирани пещерняци от придошлите води на река Струма.

Наскоро заради зачестилите нерегламентирани влизания и прояви на вандализъм бе въведен контролиран достъп в още две пещери край село Боснек – „Пепелянката“ и „Академик“. Там се изгражда система за контрол, която включва регистрация на посетителите и съоръжения за ограничаване на достъпа. Унищожава се уникално подземно богатство, алармират природозащитници. Според тях неконтролираните пещери са се превърнали в място са събиране на боклуци, галериите са загрозени от всевъзможни надписи, намерени са дори спринцовки.

Шеста година чакаме да бъде приет закон за пещерите, коментира още Жалов. По думите му законът е бил направен по задание на МОСВ и внесен в 39-ото Народно събрание, но не е влязъл в пленарна зала. Последвало второ внасяне на проекта в 40-ото Народно събрание, но поради неблагоприятно стечение на обстоятелствата отново не е бил предложен. Необходимо е да се реши въпросът за собствеността на пещерите, подземните кухини са ничии, коментира Жалов.