Избрани Новини
Догодина влагат 27 млн. евро в АЕЦ "Белене"
Въпреки че премиерът Бойко Борисов продължава да се заканва, че за АЕЦ “Белене“ няма да отиде нито лев повече, докато не се намерят чужди инвеститори и не се закове твърдата цена на ядрения проект от страна на руския изпълнител “Атомстройекспорт“, все пак за догодина са предвидени 27 млн. евро за дейности по площадката край Дунав.
Това стана ясно от думите на Красимир Първанов, изпълнителен директор на “Националната електрическа компания“, която съгласно последните договорености с руската страна ще запази 51 процента в бъдещата проектна компания за изграждането на централата. Въпросната проектна компания трябва да се създаде до началото на април и засега за включване в нея интерес са заявили финландската “Фортум“ и френската “Алтран“ с по 1 процент и руската “Росатом“, която е собственик на "Атомстройекспорт".
Първанов съобщи, че за 2011 г. са предвидени 7 млн. евро за запечатване на площадката на АЕЦ “Белене“, за да се запази изградената баластова възглавница. Други 20 млн. евро са заложени за набиване на противоземетръсните пилони на площадката. Тези две операции ще бъдат извършени веднага след края на зимата. “Иначе рискуваме да изгубим още повече средства от увреждане на съществуващите съоръжения“, посочи шефът на НЕК, цитиран от Медиапул.
“Нищо друго няма да залагаме като средства, нито да подписване, докато не се разберем с руснаците за цената“, заяви Първанов.
Той съобщи, че през през следващата седмица в България да пристигнат финансови специалисти на "Атомстройекспорт" за пореден кръг от преговори по исканата от страната ни твърда цена за изграждането на ядрената централа.
Последното предложение на “Росатом“, отправено преди десет дни, е за крайна фиксирана цена от 6.298 млрд. евро, докато българският министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков смята, че пределът е 5 млрд. евро при подписано споразумение за базова цена от 3.997 млрд. евро в края на 2006 г.
По думите на Първанов в НЕК са правени множество финансови разчети за оскъпяването на АЕЦ “Белене“, както и какво ще е отражението върху цената на произвежданата от централата електроенергия, която при цена от близо 4 млрд. евро се изчисляваше на около 4 евроцента за киловатчас. В условията на преговори с руснаците той обаче не пожела да навлиза в подробности, като само заяви, че българската страна ще продължава да настоява инфлационният индекс на договора да е по данните на Евростат 27. Според него изчисляваната от руснаците цена от близо 6.3 млрд. евро е на база руската инфлация, което е абсолютно неприемливо и нелогично за българската страна.
Той изчисли, че оскъпяването на проекта може да бъде минимално с 480 млн. евро, ако се направят изчисления по отделни дейности. Ако индексацията на цената на централата заради забавянето на строежа й се изчисли спрямо българската инфлация, то оскъпяването ще бъде с 1.48 млрд. евро, добави Първанов. Той допълни, че в технически аспект няма какво да ги притеснява и всички забележки на Агенцията за ядрено регулиране ще бъдат отстранени от "Атомстройекспорт" и съгласувани с новия консултант на ядрения проект – британската банка HSBC.
Шефът на НЕК отново заяви, че при нужда може да се ползва предлаганото от една година кредитиране за 2 млрд. евро от “Росатом“ за продължаване на дейностите по изграждането на централата. При какви финансови условия може да стане това, ако се прибегне до този вариант, обаче не се разбра.