Избрани Новини
"Монитор": Гимназиите с рейтинг като вузовете
Рейтингова система, подобна на университетската, ще се изготви и за професионалните гимназии през 2011 година.
Това планира министерството на образованието, пише "Монитор". За целта са заделени целево 3 млн. лв. по оперативната програма „Развитие на човешките ресурси” за разработване на система за управление на професионалното образование, съобщи пред „Монитор” зам.-министърът на образованието с ресор Европейски проекти Петя Евтимова.
На първо място системата
както и каква е тяхната реализация на пазара на труда, обясни Евтимова. В електронния архив ще може да се направи анализ към какви професии се ориентират абитуриентите и дали подписват първия си трудов договор по завършената специалност.
Освен това в базата данни ще се включат университетите, в които възпитаниците на техникумите продължават образованието си. Отделна графа на рейтинга
след конкретното школо. За целта ще се използва изпитаната система да се свържат данните на Националния осигурителен институт с регистрите в просветното министерство.
Петя Евтимова подчерта, че системата няма за цел да класира гимназиите, както и рейтинга на университетите не подрежда Топ 10 на родните вузове: „В този смисъл няма да имаме класиране, защото много често гимназиите са свързани с развитието на икономиката в определен регион. Не е възможно да бъде направено подреждане за страната.”Крайната цел е рейтингът на гимназиите да даде измерими показатели за качеството на образованието.